| SeysM01 a întrebat:

Imi puteti spune o metoda usoara prin care sa invat declinarile de la Limba Latina? Am incercat sa le invat ca pe o poezielaughing, dar le incurc..Mersi anticipat!

Răspuns Câştigător
| betsy a răspuns:

Buna! Imi pare sincer rau pentru tine ca trebuie sa inveti latina (asa cum mi-a parut rau si pentru minehappy ). Nu prea exista alta modalitate de a invata declinarile altfel decat mecanic, dar exista anumite reguli care te pot ajuta sa le retii mai usor. De exemplu, la declinarea I predomina in terminatii vocala "a", la a II-a predomina "u" si la a III...in privinta asta mi-ar fi placut sa ma fi putut ajuta pe mine insami laughing Intotdeauna la acuzativ singular ultima litera e "m" si la plural "s". In rest, nu pot sa iti spun decat ca iti trebuie muuulta rabdare sa le inveti, si ca trebuie sa le iei pe fiecare in parte ca sa nu le confunzi. Imi pare rau daca vroiai sa iti spun un mod in care sa nu le inveti mecanic, dar pana si profa mea de latina spunea ca trebuie sa le toceesti si iar sa le toceesti (Da, era putin dilielaughing )
Succes!winking
P.S.: Sa nu ai niciodata, dar NICIODATA impresia ca latina nu te ajuta la nimic. Mai tarziu in viata vei putea folosi ce ai invatat la latina pe post de injuraturihappy

| SeysM01 explică (pentru betsy):

Deci chiar ma ajuta chestiile alea cu "s" si "m" si mai stiu eu celaughing. Azi am teza, semestrul trecut am luat 10 deoarece copiez la perfectie! Dar semestrul asta ne da teza pe 8 numere:-o. Profa cu probleme psihice..Multumesc! :*

| betsy a răspuns (pentru SeysM01):

Profa de latina cu probleme psihice=pleonasm, si a mea e la fel. Mereu zice: "8A, eu pe voi mereu a laud in cancelarie, si voi ma dezamagiti cand nu invatati...", dar a uitat ca sunt 5 promotii de cand a fost ultima clasa 8A care invata la latina si 7 promotii de cand a intalnit un specimen care stia toate strofele din "Ave Maria" deci... te inteleg perfect. Dar chestia cu 8 numere e destul de avantajoasa, noua la romana ne-a dat 31 de numere, in conditiile in care noi suntem 31 in clasalaughing Ma bucur ca te-a ajutat raspunsul meuwinking

3 răspunsuri:
| Andrei_Cosmin_1982 a răspuns:

Îmi spui te rog metoda ta de a copia?