| mihnealuca a întrebat:

Imi puteti spune si mie la ce intrebari raspunde si cum imi dau seama intr-o propozitie de subiect,atribut,complement, predicat?

Răspuns Câştigător
| IFlorin97 a răspuns:

Subiectul partea principala de propozitie care arata cine face actiunea (cine?, ce?)

Atributu sta langa substantiv
si raspunde la intrebarile
(care?,ce fel de? al, a, ai, ale cui?, al catelea, a cata?)

Complementul determina un verb, adverb, adjectiv
raspunde la intrebarile
Complement direct: pe cine?, ce?
Complement indirect:
-in cazul dativ: -cui?
-in cazul genitiv: -Inpotriva cui?
contra cui?
asupra cui?
-in cazul acuzativ:pentru cine? pentru ce?
despre cine? despre ce? la cine? la ce? cu cine? cu ce? de cine? de ce?

complement de agent: de catre cine? de catre ce? de cine? de ce?

Complement circ de loc: unde? de unde? pana unde? pe unde? incotro?

complement circ de timp: cand? de cand? pana cand? cat timp?

complement circ de mod: cum? in ce fel? in ce chip? in ce mod? cat? cat de?

Predicat verbal: ce face?
Predicat nominal: cine este?, ce este sau cum este subiectul

PREDICATUL NOMINAL= VERB COPULATIV+NUME PREDICATIV

2 răspunsuri:
| Fcsb_Mihai_1990 a răspuns:

La subiect : Cine?
La atribut : ce fel de?
La complement : Pt ce/cine?
La predicat :Ce face?
Funda te rog

| Fcsb_Mihai_1990 a răspuns:

Subiect: Cine?
Atribut: Ce fel de?
Complement: Pt ce, cine?
Prediccate: Ce face?
Funda te rog