| Fulgeruul a întrebat:

in legatura cu evaluarea nationala am cateva nelamuriri:Un sinonim pentru crezuse-am pus gandise sad, am pus numele personajului pe care l-am caracterizat la S1.B. si Propozitia subordonata din fraza "Ceea ce ma jeneaza este dificultatea rasfoirii " era una(atributiva, predicativa sau subiectiva).Eu am pus predicativa.sad. Este bine? Fundaaaa

6 răspunsuri:
| Paulla a răspuns:

1. Probabil se acceptă şi 'gândise', deşi mi se par mult mai potrivite 'considerase' sau 'socotise'.
2. Nu, era subiectivă.

| Fulgeruul explică (pentru Paulla):

Ms:* si are ceva daca am scris numele personajului?

| Paulla a răspuns (pentru Fulgeruul):

N-am înţeles unde ai scris numele personajului, exprimă-te mai clar. În prima compunere, în loc de Dan ăla sau unde?

| Fulgeruul explică (pentru Paulla):

A scuze s2

| Paulla a răspuns (pentru Fulgeruul):

Nu are de ce să te depunceteze pentru asta, poţi sta liniştit.

| gigimuschiulos a răspuns:

Sinonim bine, subordonata e subiectiva. am barem