| Robica7 a întrebat:

Salut TPU, in momentul de fata sunt la liceu, profil mate info, intrebarea mea este urmatoarea:
Este suficient ce invatam la scoala despre C++ sau mai sunt lucruri de completat ce nu se afla in programa scolara? Daca sunt astfel de cunostinte care mai trebuie invatate pentru a sti pe deplin acest limbaj de programare, urmez sa le invat la facultate sau trebuie sa lucrez suplimentar acasa? Multumesc anticipat!

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La scoala invatati doar bazele de la Info, nu toate programele si nu cele mai importante, ci cele mai usoare, care va introduc in sistemul informational.
Daca vei ajunge la facultate, da, vei invatat si acolo foarte multe si daca vrei sa fii un profesionsit bun, atunci pui mana si studiezi acas, lucarnd intens, ca numai asa se invata IT, programare, samd.

suntserios
| suntserios a răspuns:

C++ pe care il inveti tu la scoala inseamna ca 2% din ce inseamna programare. Hai 4% sa nu fiu rau.

| sierra1 a răspuns:

"C++...pentru a sti pe deplin acest limbaj de programare, urmez sa le invat la facultate sau trebuie sa lucrez suplimentar acasa?"

da, ambele

Răspuns utilizator avertizat
| Skarr a răspuns:

Iti garantez ca orice inveti la scoala in 4 ani poti invata acasa in mai putin de 1 an. Si sunt generos aici.
Dar gandeste te cate ore ai tu pe saptamana in care inveti programare si de cate ori inveti ceva nou.
Daca ai invata acasa singur macar 2-3 ore pe zi pe langa scoala o sa fi top.

| Robica7 explică (pentru Skarr):

Si ar fi mai bine sa invat alt limbaj de programare sau tot C++? Adk ce invat in plus acasa s-ar putea sa invat si la scoala (eu trec a 11-a) si ma refer la chestile de baza pe care daca le stii poti sa faci orice problema in C++.

| Skarr a răspuns (pentru Robica7):

Depinde pentru ce iti trebuie si ce vrei sa faci.
Nu pot sa iti zic eu ce sa inveti.
Eu am inceput sa invat Python pentru ca o sa am nevoie de el in a aplica planul meu si pentru ca e " cel mai usor " de invatat pentru incepatori.

Daca vrei sa inveti Python.
Nu recomand pentru oricine dar daca stii engleza bine si intelegi un pic de accent britanic.
Cursul de pe Udemy luat la reducere de cont nou e vreo 70 lei. Si acum pentru inca 1 zi e vreo 40 lei am vazut.
" 100 days of code " de Angela Yu

Daca vrei Web Development are si un curs pentru asta tot Angela Yu dar asta nu l am cumparat