| FaraNume77 a întrebat:

Problema e ca eu am terminat liceul in 2013 dar nu am luat b.a.c.-ul, mai exact nu am fost la probe in afara de cele orale la romana,engleza, T.I.C. la care am luat note bune de care sunt f. multumit, dar probele scrise cele mai importante la: romana, mate. si geografie nu le-am suatinut pt ca nu m-am prezentat la examen datorita faptului ca nu eram pregatit la mate. si nu am vrut sa ma fac de ras asa ca nu am invatat nici la romana si geo. prea mult la liceu. Acum la romana si geografie nu imi e frica, tot de mate. mi-e frica pt. ca eu incepand din clasa a 5-a pana intr-a 12 nu am invatat deloc si nici bani de meditatii la mate. nu am avut cand am terminat liceul. Acum ma gandeam ca sa dau si eu bacul pt. ca sunt singurul din clasa care nu a luat bacul (doar eu si o fata nu l-am luat din 30 de elevi) desi eram printre primii din clasa la invatatura in afara de mate. la care stateam degeaba la ore si faceam lucruri inutile cum ar fi sa ma joc pe tel. Daca fac pregatire la matematica din februarie pana in iulie (pe 3 iulie e prima proba scrisa) am sanse sa il iau? Nu ca mi-ar folosi prea mult (adica nu vreau sa dau la facultate dar poate o sa fac un curs de calificare si sa am si diploma de b.a.c. pt. ca unii angajatori vor sa ai macar b.a.c.ul) dar am eu o ambitie sa iau si eu bacul, deja m-am apucat sa invat la romana si geo. si merge bn. treaba pt. ca am toate materialele. si cartile necesare. Au mai fost si alte probleme pt care nu am dat b.a.c-ul cum ar fi faptul ca am probleme cu vederea si nu puteam intelege ce scrie pe tabla si ca parintii nu m-au sustinut pt au zis ca nu pot oricum sa dau la facultate(datorita situatiei financiare). Deci, daca fac pregatire la mate din februarie pana la sfarsitul lui iunie am sanse sa il iau la mate? Pt. mn. e o situatie serioasa, adica o sa depun tot efortul pt. a incerca sa il iau la mate. chiar daca nu imi foloseste la nimic.

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Depinde şi cât vei "muncii" singur!
Oricum, TREBUIE să faci meditaţii în regim "INTENSIV" - deci, MINIM 2 şedinţe de câte 2 ore săptămânal + foarte multă muncă de unul singur!

Vezi alte detalii în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......cat-si-la/

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Vezi alte detalii şi în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......r-parerea/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, ai șanse, dacă te apuci acum. Nu e greu bacul la matematică. Important e ca în fiecare zi să-i dedici o oră. De exemplu în fiecare zi rezolvi un subiect întreg de bac și compari rezultatele cu cele din barem. Îți dau un link cu toate variantele la toate materiile, de aici poți descărca subiectele:
http://subiecte2015.edu.ro/2015/bacalaureat/modeledesubiecte/probescrise/

| FaraNume77 explică:

Asa sper, sa reusesc sa il iau si la matematica.