| Varga_Laurentiu_1997 a întrebat:

RO, sunt in clasa a 8 -a, si nu cred ca voi intra la examenul de capacitate. Daca cumva se va intampla acest lucru, cum se procedeaza la admiterea la liceu?.

Eu stiu ca daca nu dai examenul de capacitate, te duci la liceele unde mai sunt locuri disponibile. Imi puteti spune si mie cum se procedeaza?

Răspuns Câştigător
| Matei_Catalin_Andrei_1997 a răspuns:

Daca vei ramane corigent la vreo materie nu vei mai da examenul dar nu vei ramane in a 8-a deoarece clasa a 9-a e obligatorie si vei fi dus la un liceu unde se intra cu medii foarte mici sau intr-un liceu cu locuri disponibile.Nu vei mai da odata examenul.

4 răspunsuri:
| RaduLemon a răspuns:

Daca nu vei ramane corigent pe toamna sau repetent vei da cele doua examene, unul la mate si la romana, la aceste examene nu exista o nota minima pe care trebuie sa o iei ca sa mergi la liceu, in functie de notele de la examene, clasele 5-8 vei merge la un liceu cu un anumit profil de ex:mate-info, filologie, etc.

| Varga_Laurentiu_1997 explică (pentru RaduLemon):

Dar in cazul in care voi ramane corigent?

| RaduLemon a răspuns (pentru Varga_Laurentiu_1997):

Daca ramai corigent nu o sa mai dai examenul.

| RaduLemon a răspuns (pentru RaduLemon):

Examenele*