| stefanut03 a întrebat:

Salut TPU.
Sunt anul 2 la facultate si vreau sa stiu daca nu ma mai duc si nu dau nici un examen, cand repet anul raman restantele gen? Am si restante din anul 1 daca nu le dau nici pe alea ce se intampla?

3 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Cand repeti anul trebuie sa mergi si la cursuri din nou, deci restantele nu cred ca raman. Daca le tot aduni din mai multi ani, se intampla ca vei avea probleme mai incolo, de exemplu in anul III, fiindca este posibil sa se suprapuna cu examenele din sesiune si nu vei putea fi in doua locuri deodata.Acum depinde, unele facultati au sesiuni pentru restante in mai multe perioade, iar unii profi te lasa sa dai si cand e examenul la alt an, nu obligatoriu in restante.Depinde enorm si de noroc. Pofesorii oricum nu stau sa programeze restantele in functie de nevoile fiecaruia, deci e mai intelept sa nu ajungi acolo de la bun inceput.Totusi, recunoaste ca nu e asa de greu sa iei 5. Da-ti mai mult silinta.Bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ramai cu ele dar pierzi un an, nu vrei sa te duci doar la examene? Eu cred că o să te primească!

| Dragobeta a răspuns:

Restantele din anul I nu se anuleaza daca repeti anul II. Asta e clar pentru oricine.
Doar anul II daca il iei de la capat vei da din nou toate examenele ca si cum nu l-ai fi facut.