| cerberussss254 a întrebat:

Sunt clasa a 12-a si,desii e decembrie,sunt indecis unde vreau sa merg mai departe dupa bac. Dupa ceva research m-am orientat spre universitatea Transilvania,facultatea de inginerie electrica si stiinta calculatoarelor. Insa, nu stiu ce ramura sa aleg. As dori sa devin programator si nu stiu din care ramura as avea "viitorul asigurat" pentru aceasta meserie. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Ha! Ai nimerit perfect, sunt la IESC si nu recomand! Eu am dat la Inginerie Electrica si Calculatoare in limba engelza pentru ca mi se parea super interesant, si REGRET. Din cate mi-au zis colegii din diferite specializari cel mai ok pentru programare este la specializarea Calculatoare, sau eventual la Tehnologia informatiei.

Nu vei avea viitorul asigurat daca nu esti dedicat, facultatea nu te ajuta sa iesi asigurat, ci doar sa fi mediocru, tu decizi cat de mult te dedici. Deci va trebui sa inveti pe cont propriu in paralel cu materiile pe care le ai, ca sa fi putin peste mediocru, profesorii si cursurile lor nu te ajuta, asa ca cel mai important sfat pe care ti-l pot da si pe care l-as fi vrut sa il am inainte este: Sa nu iti faci asteptari deloc de la facultati! Sa ai asteptari doar de la tine.

| cerberussss254 explică (pentru Frank51):

Salut! Multumesc pentru timpul acordat, apreciez foarte mult happy. Voiam sa stiu in care dintre aceste ramuri studiez "intens" limbaje de programare. Am auzit "zvonuri" ca la inceput, te vor lua de la 0(cel putin cu informatica). Ai putea sa imi spui daca stii ceva in legatura cu asta?
Si o mica intrebare oarecum off topic. Din ramura pe care ai ales-o, ce meserii poti urma? Sau mai bine zis care sunt meseriile la care ai cea mai mare sansa de angajare.

| Frank51 a răspuns (pentru cerberussss254):

Te vor lua de la zero dar vor avea pretentii foarte mari pe parcurs. Nu cred ca exista intens sau mai putin intens, conteaza cat de intens vei invata tu. Ti-am spus sa alegi intre Calculatoare si Tehnologia informatiei daca esti 100% sigur ca vei urma calea asta. Intra pe site-ul iesc, sectiunea programe de studii si citeste cu atentie ce materii se studiaza la cele 2 specializari si ce calificari vei obtine, https://bit.ly/2L8n80k

Eu regret ca am ales aceasta facultate pentru ca nu ma ajuta sa imi dezvolt aptitudinile, dar probabil asa sunt toate facultatile din Romania, asa ca m-am impacat cu ideea si am zis ca dupa ce termin incerc sa vad ce job gasesc si daca nu-i ok am plecat afara.

| cerberussss254 explică (pentru Frank51):

Am inteles! Multumesc pentru sfaturi si succes in tot ceea ce ti-ai propus.

13 răspunsuri:
| Februar30 a răspuns:

Daca vrei sa fii programator, te va ajuta putin si ceea ce inveti la facultate. Insa mai mult de atat te va ajuta studiul individual, trainingurile, cursurile, ceea ce inveti acolo practic (si certificarile vor da bine pe CV). Asadar e important ca programul facultatii sa nu fie atat de incarcat, incat sa nu mai ai timp de nimic.

Nu ma intelege gresit, e mai usor sa iti gasesti un job in IT daca ai o facultate tehnica trecuta pe CV, chiar daca e posibil sa nu te inveti practic mare lucru. Cand vrei sa te angajezi conteaza si cum arata CV-ul, dar si ceea ce stii sa faci. Daca mergi la o firma mare, trebuie sa treci de HR mai intai, iar alea sunt de multe ori mai inguste.
Te va ajuta de asemenea si experienta de la primele joburi, cand acumulezi cele mai multe cunostinte.

Chiar ma uitam zilele astea la niste reportaje Recorder. Sunt o gramada pe tema educatiei pe canalul lor:
https://www.youtube.com/watch?v=Bx7J3ZmwZN0&ab_channel=Recorder
https://www.youtube.com/watch?v=Q16q_B9u980&ab_channel=Recorder

| cerberussss254 explică (pentru Februar30):

Salut! Iti multumesc mult pentru raspuns. Poti sa imi spui ce inseamna HR?

| Februar30 a răspuns (pentru cerberussss254):

Human resources, cei care se ocupa de obicei de recrutare in firmele mari.

| cerberussss254 explică (pentru Februar30):

Multumesc! Inca o intrebare, daca se poate. Ai studiat la Universitatea Transilvania? In caz de nu as mai opta pentru programator, care dintre ramurile din IESC crezi ca iti ofera mai multe sanse pentru a obtine un job?

| anonim_4396 a răspuns (pentru cerberussss254):

Nu. Am facut fac in Buc, in urma cu cativa ani.

| cerberussss254 explică (pentru anonim_4396):

Dupa terminarea facultatii, ai gasit repede un job?

| anonim_4396 a răspuns (pentru cerberussss254):

Destul de repede da. Sunt firme multe de IT aici.

| cerberussss254 explică (pentru anonim_4396):

Am inteles. Multumesc!