| MiculFaraon a întrebat:

Sunt clasa a 12a si sunt la filologie. M-am gandit de curand sa incerc la tehnica dentara la Universitatea Ovidius din Constanta. Faza este ca nu stiu ce se da la admitere, ce materii, ce lectii. Sa ma ajute si pe mine cineva va rog mult!

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Încă NU se cunoaşte modalitatea de admitere din 2016!
Aceasta se va afla doar după ce se aprobă/postează Regulamentele de admitere - deci, după luna Ianuarie 2016 :)

Deocamdată putem discuta doar de admiterea din 2015 :D

"PROGRAM DE STUDII – TEHNICĂ DENTARĂ

DURATA – 3 ANI
NUMĂR DE CREDITE – 180
Forma de examinare: o probă de aptitudini.
Proba de aptitudini constă în: Modelaj din ghips după un model dat.
Începand cu sesiunea iulie 2015, în calculul mediei generale de admitere ponderea notei de la proba de aptitidini este de 50%, iar ponderea mediei de la examenul de bacalaureat este de 50%.
Criterii de departajare pentru candidaţii cu medii egale:
1. media la examenul de bacalaureat;
2. nota obţinută la prima probă a examenului de bacalaureat." - SURSA :
http://admitere.univ-ovidius.ro/......a-dentara/

Toate cele bune!

| 12lopn a răspuns:

Salut!
examenul consta in proba de aptitudini, adica iti da sa faci un model din ghips dupa un model dat.
mai multe informatii la http://admitere.univ-ovidius.ro/......a-dentara/

succes!