| D3jflv a întrebat:

SUnt clasa a 6 a iar maine dau un test la fizica din densitate.Am nevoie de problme de densitate deoarece nu imi gasesc manualul si nu vreau sa o dau in bara....Am nevoie urgent...Mersi

Ofer funda

1 răspuns:
| RockOrNothin a răspuns:

1. Densitatea gheții este 0, 92g/ cm3. Calculează volumul unui iceberg exprimat în m3 a cărui masă este de 4000 t

2.Un antreprenor are un camion ce poate transporta 5t de materiale de construcții. Câte drumuri face pentru a transporta
2m 3 de ardezie cu densitatea 2700 kg/m3
1, 2 m3 de gresie cu densitatea 2500 kg/m 3 și 5m 3 de grinzi de lemn cu densitatea 700 kg/m 3?

3. Un cub de sticlă cu densitatea 2500 kg m3 având latura de 1 cm are masa
a) 2, 5 kg
b) 25 dg
c) 2500 cg

4.Un corp din fontă cu densitatea 7, 8 g/cm 3 cântărește 6, 3 kg. Știind că scândura are lățimea 15 cm și grosimea 2cm calculați lungimea ei.

Ăăăm mai multe nu am, pentru că ar trebui să ai desene pentru ele. straight face
Dar sper ca măcar astea te ajută... Acolo, puțin. Și sper că-s bune!

Sper să iei notă mare!