| gabriella12 a întrebat:

Salut,TPU. Sunt clasa a 8-a, iar dirigintele ne-a spus că ar cam trebui să ne hotărâm pe ce profil vom continua la liceu, dar eu sunt total nehotărâtă. M-aş duce pe mate-info, dar este destul de greu, mi-au spus câteva persoane că e un grad de dificultate foarte ridicat şi că nu aş rezista. Eu mă pricep la matematică. Ce-i drept, fac meditaţii din clasa a 6-a, fiindcă fără nu m-aş descurca deloc, şi nu ştiu dacă la liceu aş putea continua cu meditaţiile.
La filologie nu prea aş vrea fiindcă se pune foarte mult accent pe limbiile străine, iar eu nu mă pricep prea bine.
La ştiinţe ale naturii nu vreau în nici un caz deoarece sunt "praf" la biologie şi chimie, iar la fizică aşa şi aşa.
La ştiinţe sociale nu vreau fiindcă e un profil foarte slab şi nu prea se "deschid multe uşi" la facultate, iar accentul se pune pe istorie-geografie, materii pe care nu mă bazez prea mult, findcă nu mă prea pricep în mod excepţional.
La profilul economic nu ştiu ce să zic fiindcă mi s-a zis că e foarte urât şi mulţi vor să se mute de acolo,dar numai pot.
La profilul de turism şi alimentaţie în nici un caz, fiindcă nu vreau să învăţ să sevresc la mese şi etc.
Iar la profilul sportiv nici atât fiindcă sunt "varză" la sport.
Eu aş vrea să dau la facultatea de managment - afaceri.
Îmi este foarte teamă să nu fac o alegere greşită, pe care să o regret mai târziu.
Vă mulţumesc mult că aţi avut răbdare să citiţi asta, şi vă rog să-mi daţi nişte sfaturi, pe ce profil credeţi că ar fi mai bine să mă duc? Vă rog, fără răspunsuri de genul "Fă cum crezi tu", "Tu şti cel mai bine", etc. Eu sunt total nehotărâtă şi am nevoie de un sfat, mulţumesc. Cel mai bun răspuns, care mă va ajuta să mă decid va primi fundă. Mulţumesc. :*

Răspuns Câştigător
| SuperMagicSmile a răspuns:

Daca vrei sa faci ceva specific unui profil dar nu te pricepi la celelalte materii pe care profilul le ofera(de ex, vrei sa te faci avocat dar nu stii engleza, franceza etc.), te poti duce pe un profil mai usor si in timpul liber sa aprofundezi materiile care te intereseaza.Nu iti interzice nimeni sa dai la medicina daca tu ai absolvit pe mate-info la fel cum nu iti zice nimeni ca nu poti fi informatician fiindca ai studiat filologie.Nu este nici o regula scrisa.De ex, am o prietena care vrea sa se faca neurochirurg si si-a pus la prima optiune mate-info.
Eu una m-am luat dupa materiile de care voiam sa scaplaughing Si acum pot zice ca-s destul de fericita cu doar 2 ore de mate pe saptamana, una de chimie si una de biologie laughing) Si cu fizica sunt certata,dar profesorul ne stie filologi si ne ia ca pe copiii micilaughing
Bineinteles, ma plang si eu de istorie, geografie si germana, dar cand ma gandesc ca as fi putut avea nenumarate ore de mate sau chimie in loc, ma linistesc iarlaughing)

Eu zic sa faci o medie a toate materiilor care iti plac/la care esti buna si sa compari cu ce ofera fiecare profil! Dar din cate am inteles, cea mai buna optiune pentru. tine are fi mate-info. happy Oricum, nu te ingrijora, nici eu nu m-am decis decat pe la inceputul vacantei de varalaughing)

| gabriella12 explică (pentru SuperMagicSmile):

Mulţumesc de sfat, chiar m-a ajutat să mădecid. pupici :*

6 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Iti spun eu ca stiintele naturii e perfect pentru tine, Poti merge dupa aia la orice facultate si stai linistita ca nu o sa aiba niciun profesor pretentia sa stii biologie si chimie, la liceu se ia totul de la 0 la materiile astea pentru ca tu cand dai bacul o sa dai doar din ce ai facut in liceu nu din ce stii tu din generala de aceea nu trebuie sa stii acum materiile astea.Matematica nu o sa fie grea, o sa faci m2 adica jumate din materia pe care o fac cei de la mate info care fac m1. Sper ca nu te gandesti sa te duci la mate-info pentru ca e foarte greu, o sa te omoare informatica...la mine in liceu era o singura clasa de mate info cu 30 de elevi si dupa 2 ani au mai ramas doar 15 pentru ca nu fac fata.
Nici la uman nu ai ce face, e o plictiseala totala si dupa mine e inutil sa faci atatea ore de limbi straine si istorie, geografie, filosofie si altele...

| Doηηa a răspuns:

Pai daca o luam asa,tie nu iti place cam nimic.
Daca te descurci la matematica atunci mergi la mate-info,altceva nu stiu ce sa-ti recomand pentru ca ai specificat ca celelalte nu-ti plac.
Si e total gresit cand spui ca nu exista multe usi deschise la stiinte sociale,daca te duce capul si vrei cu adevarat sa faci ceva,faci la orice profil pentru ca cea mai importanta este facultatea pe care o alegi.
Eu sunt la filologie, clasa aIX-a, asta mi-am dorit pentru ca vreau sa dau la Facultatea de Drept, Universitatea din Bucuresti.
Eu iti urez mult succes, nu are rost sa fii indecisa pentru ca tu stii cel mai bine unde crezi ca faci fata.

| Iamnotme a răspuns:

La liceu, la mate-info, e total diferita matematica fata de cea din generala. Si eu am mers la mate-info, pentru ca stiam matematica si imi placea informatica, dar nu ma descurc deloc. E cam greu. Daca esti sigura ca poti invata, du-te la mate-info happy Pentru ca de acolo poti sa mergi la ce vrei, o sa iti fie mai usor happy

| Kariin a răspuns:

Du-te la mate-info clasa C. La A si B e mate intensiv.

| LvD23 a răspuns:

Daca ai spus ca te descurci cat de cat la mate ar trebui sa te duci la mate-info dar o alegere ar putea fi si management-afaceri. depinde la ce te pricepi cel mai bine