| Axel22 a întrebat:

Sunt cls a 7 a si anul viitor in vara (cand termin a 8a) va trebui sa dau un test important si vreau sa ma lamuriti si pe mine, diriga ne-a spus ca anul viitor va fi obligatoriu nota 5, iar daca nu iei nota 5 atunci te duci la un liceu profesional, acolo cum e? Adica ce meserii se invata acolo? Exista acolo cv care m-ar ajuta sa devin sofer de tir? Sau la sofer de tir iti trebuie doar permis si gata? Si la profesional ai teme pentru acasa? Spuneti-mi ce profile sunt la profesional si daca puteti sa-mi spuneti si daca exista un liceu profesional in apropiere de Marghita Jud Bihor. (sau Oradea) FUNDA!

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Se numeste examen de capacitate sau evaluare nationala, nu mai stiu care e denumirea lui acum.

daca iei nota mica atunci te duci la un liceu mai prost, eventual la o scoala profesionala. Exista si liceu cu profil auto, nu stiu daca si in Bihor, dar pentru sofer in principiu ai nevoie de permis si atestate.

Ai teme ca la orice liceu doar ca ai mai multe ore de practica

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Calculul mediei de admitere
utilizate pentru admiterea în învățământul liceal
pentru anul școlar 2014-2015 :

1. Media de admitere, pe baza căreia se realizează înscrierea în clasa a IX-a a absolvenților învățământului gimnazial, se calculează ca medie ponderată între media generală la evaluarea naţională susţinută de absolvenţii clasei a VIII-a, care are o pondere de 75%, şi media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a, care are o pondere de 25% în calculul mediei de admitere.

2. Calculul mediei de admitere se face astfel:

MA = ( ABS + 3 EN ) / 4

unde:
MA = media de admitere.
ABS = media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a;
EN = media generală obţinută la evaluarea naţională susţinută de absolvenții clasei a VIII-a" - SURSA = Anexa 2 din Ordinul 4925/29.08.13 - vezi linkul :
edu.ro/index.php?module=uploads&func=download&fileId=18352

Ceea ce spui tu se aplică începând cu Evaluarea Naţională 2015 - vezi linkul :
http://www.gandul.info/......5-11490588

http://www.hotnews.ro/......imum-5.htm

Anul acesta se mai înfiinţează şcoli/secţii profesionale şi vor fi menţionate în Broşura Admiterii din 2014 ( broşura pentru 2015 o veţi primii şi voi la anul )...

Toate cele bune.

| Axel22 explică (pentru bursuc001):

Ok, imi mai poti explica odata fazele alea cu MA _ en nu stiu cat, alea cam ce ar trebui sa fie?

| Bente_Ioan_Adrian_1992 a răspuns:

Salut, sunt din Marghita si ai putea sa te interesezi la Liceul Horea (fostul SMA) sau la Colegiu OCTAVIAN GOGA.

| Axel22 explică (pentru Bente_Ioan_Adrian_1992):

La Horea am incercat sa ma interesez dar nu prea gasesc, in schimb eu acum in prezent sunt la Goga si Goga nu e liceu profesional. P.S si eu is din Marghita happy