| MicutuM1456 a întrebat:

sunt in clasa a 9a si vreau sa recuperez, vreau sa invat sa am numai note de 7, 8 in sus da nu stiu, nu prea reusesc, nu reusesc sa invat in fiecare zi si mi se pare ca imi ia tot timpul liber si retin cam greu. Ma puteti ajuta cu niste sfaturi cum sa retin mai repede sau cum sa fiu mai atent la ora sau cum sa imi impart timpul sa pot sa invat productiv?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cand esti elev, nu ai timp liberd ecat in weekend, restul saptamanii fiind alocat scolii, temelor si somnului.
Deci, astea sunt prioritatile de care trebuie sa tii seama.
Somnul este extrem de important, ca creeirul sa se poata odihnii si retine lectiile.
Culcarea trebuie sa fie la cel mai tarziu 10 seara, ca sa pot dormii pana la 6-7 dimineata, ca atunci creierul se reface, putand invata usor si foarte bine.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La ce secție ești?

| FaraNume1245 a răspuns:

Învățat!= memorat