| Mihai473736 a întrebat:

Salut TPU!
Sunt în clasa a zecea la liceu, întrebarea mea este ce se întâmplă dacă am depășit 40 de absente nemotivate? Voi fi exmatriculat de îndată ce dirigintele află de acele absente sau la finalul anului mi se vor scădea puncte la purtare? Trebuie menționat că am media la purtare 10 pe sem 1

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pana in cl. a X-a inclusiv nu se poate aplica pedeapsa exmatricularii, asa ca n-o sa fii exmatriculat.
Pentru fiecare 10 absente nemotivate pe semestru se scade media semestriala la purtare cu un punct, asa ca vei avea media 6 pe sem.II iar media anuiala la purtare va fi 8, astfel ca vei promova clasa.