| dikaaa a întrebat:

.. Va rog sa ma ajutati urgent. Se apropie teza cu subiect unic la lb romana si nu am inteles cum este cu propzitia subordonata predicativa,subiectiva sau cu propozitia principala sau regenta,propozitia secundara]

Va rog sa ma ajutati, nu numai veti lua o funda si faceti si o fapta buna de Craciun!

Răspuns Câştigător
| JennaXD a răspuns:

DEci subiectiva e prop. care raspunde la intrebarea CINE? Ii pui intrebarea propoZitiei principale
Ex : e bine sa mergi la scoala.
e bine - prop. principala ( regenta)
sa mergi la scoala - subiectiva
Cine/Ce e bine? Sa mergi la scoala. Invata elementele regente si cele introductive. O prop. este subiectiva daca prop. de care depinde nu are subiect.

| dikaaa explică (pentru JennaXD):

Multumesc,sper sa imi fie de ajutor maine...

2 răspunsuri:
| suiti11a a răspuns:

Imi pare rau dar nu stiu ca sunt abia a5a si nu am invatat tu ce clasa esti?