| RoBByi96 a întrebat:

Vreau sa ma inscriu la Scoala de Agenti Politie Campina. Am incercat anul trecut, dar am picat la scris. Cele mai mari probleme le am la gramatica(romana), am luat 19/60, iar la engleza ma descurc (24/30). Ce ati putea sa imi recomandati, adica de pe ce sa invat, cum sa invat, iar in cazul in care mi-as pune meditatii, cam de pe ce ar trebui sa invat. Cartea de la Campina nu m-a ajutat deloc, deoarece testele erau mult mai usoare pe carte, decat a fost la examen.

6 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

E un lucru cît se poate de bun că Administrația impune candidaților să fie buni sau chiar foarte buni la gramatica limbii române.
Iată că matale ești unul din acele exemple de foști școlari care au luat în derîdere scrierea corect ortografică a limbii române, nu au învățat-o la vremea potrivită și acum se lovesc de acest lucru.
Să faci meditații e și nu e o soluție. Partea proastă a lucrurilor este faptul că matale nu știi ce ai greșit pentru a ști ce anume să corectezi prin meditație.
Dacă ți-aș spune că trebuie să revezi toată gramatica din clasele 2 - 8, vei spune poate că-s nebun dar altă soluție nu ai.
Îți trebuie un manual de ortografie, ortoepie și de punctuație.
Să înveți unde și cînd trebuie puse virgulele, semnele de exclamare și al interogării, două puncte, cînd se folosesc cratimele ( liniuțele de despărțire) și care e logica acestora.
Problemele cu articularea cu articol hotărît a substantivelor și adjectivelor, cum se scriu pluralurile substantivelor( cînd se termină cu un „i" și cînd cu doi de „i").
Care sunt cazurile substantivelor ( pronume, numeral, articol) cum se declină acestea.
Care sunt modurile și timpurile verbelor, cum se conjugă acestea.
Care sunt moduri predicative și cele nepredicative.
Analize morfologice și sintactice.
Sintaxa propoziției și sintaxa frazei.
Și poate și altele.
Totuși, stau și mă întreb...
Acolo, la Cîmpina, se admit candidați doar cu liceul terminat și, implicit, cu examenul de bacalaureat luat, nu?
Și atunci, cum ai luat BAC-ul la română și te-ai împotmolit la examenul de subofițeri de la Cîmpina?
Cît despre problema cu „dioptriile" nu -mi vine să te cred.
De ce un agent nu trebuie să vadă atît de bine ca un ofițer? Nu pricep.

| RoBByi96 explică (pentru corolav):

Bacul la romana l-am luat cu 9.10, nu cred ca trebuie sa tragi concluzii asa de pripite doar de pe baza unui esec. Am probleme destul de mari cu vederea din nastere. Este acceptat maxim +-3 la un ochi si mai putin la celalalt. In cazul meu, cum ambii sunt +3, am fost nevoit pentru Campina sa imi fac o alta pereche de ochelari pentru a nu fi descalificat inca de la fisa medicala. Cat despre bacul la romana, nu tine de ce ai invatat in gimnaziu, decat in proportie destul de mica, scrisul corect gramatical, la care nu pot spune ca nu ma descurc. Stiu sa folosesc cratimile si implicit motivul pentru care se folosesc, la fel si despre restul semnelor de punctuatie. Nu am picat fiindca sunt bata sau analfabet si ma bate grav limba romana, am picat deoarece nu m-am pregatit aproape deloc conform programei. Si cand spun aproape deloc, ma refer la faptul ca am facut teste de pe o carte recomandata de comisarul politiei, atunci cand m-am inscris. Pe cartea aia puteam sa fac si teste de peste 50 puncte la romana, asa m-am considerat pregatit si de asta m-am si dus sa sustin examenul. Dar, mai mult decat evident, m-am inselat deoarece examenul propriu-zis a fost mult mai greu, as putea spune ca nu am intalnit nici macar 10 procente din felul intrebarilor din carte. Asa ca daca iti doresti in continuare sa te iei de cunostintele mele generale, am sa te rog sa nu mai postezi, in schimb daca chiar iti doresti sa ajuti cu ceva, mi-ai putea recomanda niste carti anume, si nu cele care mi le-ai recomandat in raspunsul tau anterior, pentru ca alea sunt elementare si le stapanesc.

| DavidTheTrueMMAFighter a răspuns:

Deci, agentii de politie sunt dese ori, chiar mereu, oameni destepti.Cei de la scolile de genul spus de tine, ajung daca vor invata bine acolo, la Academia de Politie.

Academia de Politie este cea mai mare academie (sau facultate) din tara! Ca sa ajungi la aceasta academie, trebuie sa ai peste 9.5 la bac, parca.Academia de Politie are media de intrare mai mare decat cea de la Medicina sau PoliTehnica.

In fine, aici doar ti-am povestit ca ar cam trebui sa inveti.Toti ne dorim licee si facultati bune, stay chill.

Deci, intra pe net si uita-te la programa aceea, pe care sigur ti-o vor da la examen!

Propun sa te bagi neaparat la pregatire (pregatire=meditatii), pentru a putea sa fii peste competitori.

Acum, depinde de tine, degeaba te bagi la pregatire daca nu inveti...vei avea rezultate chiar daca nu inveti din greu la pregatire...de la meditatii inveti sa fii sigur pe tine! Chiar daca nu te straduiesti, vei avea teme, pe care trebuie sa le faci..deci, tot iti intra ceva in cap!

So, intra pe net, vezi ce scrie pe programa, roaga-o/roaga-l pe profesor/profesoara sa invatati ceea ce este pe programa respectiva.

Dupa, sigur vei avea aceste rezultate:

Romana:Minim=30/60; Maxim=50 sau 60/60winking

Engleza:Minim=25/30; Maxim=30/30.(daca ai luat acum 24/30, vei lua 30/30 cu pregatire, stai calm).

In aceste situatii, dificile, ce-i de zis, trebuie sa fii calm si sigur pe tine...iar lucrul de baza este sa ai incredere in tine si in ce stii.

Acum, nu stiu exact cat de bun esti la scoala si ce rezultate ai, dar cu norocul de la Dumnezeu si munca, ajungi.

Eu la romana sigur luam 60/60.Ador romana (in general sa scriu corect).

P.S:sunt la filologie. :3

Succes iti doresc!

| RoBByi96 explică (pentru DavidTheTrueMMAFighter):

Nu ziceam de Academie, ma refeream la Scoala de la Campina. La academie nici nu as fi putut candida din cauza problemelor de dioptrie.

| Popescu_AdrYan_1994 a răspuns:

Pai te uiti pe net la programa, si inveti toata programa. nu iti poate da altceva

| Dianaroxy a răspuns:

Http://www.scoalapolitie.ro/teste-grila cam astea ar fi intrebarile super dificile trebuie sa stii toata gramatica cap coadă