| AlexRizi a întrebat:

Ziceti.mi si mie va rog frumos cum aflu apotema bazei intr-o piramida TRIUNGHIULARA regulata!

Răspuns Câştigător
| Korman a răspuns:

(latura radical din 3)/3.
Funda?

| AlexRizi explică (pentru Korman):

Nu este l radical din 3 supra 6?

| Korman a răspuns (pentru AlexRizi):

Aia e la tetraedru, iar tu ai spus piramida triunghiulara regulata

| PionInJoculVietii a răspuns (pentru Korman):

Nu vreau sa te superi, dar sa stii ca nu ai dreptate. Hai sa gandim logic. Deci, latura triunghiului echilateral este raza radical din 3, prin urmare latura va fi egala cu latura radical din 3 pe 3, Apotema bazei e egala cu raza supra 2 si daca inlocuim ne da ca apotema bazei e latura radical din 3 pe 6. Sunt sigura ca asa e.
P.S: Tetraedrul e tot una cu piramida triunghiulara regulata. Tetraedrul REGULAT nu e acelasi lucru cu piramida triunghiulara regulata.

| AlexRizi explică (pentru PionInJoculVietii):

Mersi mult de tot datorez funda! happy

| realgood a răspuns (pentru PionInJoculVietii):

Tetraedrul poate avea fetele triunghiuri diferite, iar piramida triunghiulara regulata are baza triunghi echilateral, fetele laterale triunghiuri isoscele congruente! Deci NU sunt identice.
P.S: In rest calculele sunk OK happy

6 răspunsuri:
| PionInJoculVietii a răspuns:

Apotema este egala cu raza pe 2 sau este egala cu 1/3 din inaltimea triunghiului echilateral