| adry2001 a întrebat:

Salut tuturor! Stiti, pe maine profesoara de desen ne-a spus sa ne aducem ce credem noi ca ne-ar fi de folos pentru a crea martisoare. Treaba este ca am destul de multe lucruri folositoare, dar nu stiu ce model de martisor sa fac, eu nu ma prea pricep la lucrurile facute manual asa ca daca voi stiti unele modele, dar sa nu fie nici prea grele de confectionat va rog sa mi le dati, dar sa fie explicate cat mai detaliat. Funda celor mai usoare si frumoase!

Răspuns Câştigător
| IIII a răspuns:

Eu stiu sa fac doar un fel de martisoare,dar nu sunt cele mai frumoase posibile.
In primul rand "ingredientele'':sarma subtire,margele mici cu gaura pe mijloc,snur de martisor, si daca vrei si carton colorat.
Indoi sarma in ce forma vrei tu(fluture, ghiocel, trifoi, etc) si pui bilele pe ea. Apoi ii rasucesti capetele sa nu iasa si pui snurul. Daca ai si carton, decupeaza un patratel si capseaza martisorul pe el sa arate mai bine big grin
Succes!

3 răspunsuri:
| Marius1553 a răspuns:

Iti trebuie :
1) ata rosie si alba.
2) O fundita.
Si mai poti folosi pene colorate!winking

| Mihai_Ana-Maria_1984 a răspuns:

Pai noi faceam la scoala din nasturi, boabe de fasole sau porumb lipite pe un carton in diferite forme, din pene, sarmulite, resturi de ambalaje viu colorate.Am observat ca sunt la moda martisoarele tricotate sau crosetate. Mai poti face din resturi de materiale: de ex. fundite, trandafirasi, etc