| cainecu4picioare a întrebat:

Salut tuturor! happy
Sunt in clasa a IX-a si am o problema in ceea ce priveste limba Engleza (ma descurc catusi de putin, dar nu prea bine). La scoala sunt la profil de filologie intensiv engleza, mai mult fac si ore suplimentare cu profesoara. Cand incerc sa invat cuvinte, expresii noi le retin foarte greu. De la profesoara nu inteleg aproape mai nimic si parca am senzatia ca vrea doar asa sa fie facuta ora si gata, sa-si ia ea bani si sa plec.
Dati-mi va rog o solutie cum sa procedez sau ce sa fac sa o invat mai usor.
Cum sa ii spun profesoarei mele de engleza ca nu mai vreau sa merg la orele suplimentare? pentru ca am tot mers dar nu prea vad diferente si ma tem sa-i spun deoarece mi-ar da note mici si ar fi tot timpul cu ochi pe mine.
Ore suplimentare am degand sa mai fac dar nu cu ea, am sa caut alt profesor.
Va rog ajutati-ma!

5 răspunsuri:
| BeAmazing a răspuns:

Stabileste-ti in fiecare zi cate cuvinte inveti la engleza si invata-le, dar nu uita sa le repeti pe cele deja invatate. Invata-ti (in plus) si cuvintele pe care le notezi in caiet la ora.

Spune-i profesoare-i tale sau roag-o pe mama ta sa o sune si sa-i spuna ceva credibil. Exemplu: ca nu mai ai posibilitatea financiara sa mai iei ore si ca acum trebuie sa faci o pauza.
Daca iti cauti alt profesor atunci ai grija ca profa ta de la clasa sa nu afle, pentru ca daca afla, nu e de bine pentru tine...
Mult succes!

| Nerali a răspuns:

Incearca sa gasesti un joc sau ceva care te atrage in engleza si asa vei invata doar vazandu-i pe altii cum vorbesc si vei prinde ambitie.Cat despre profesoara pot sa ii zica parintii tai ca momentan ai probleme cu banii sau pur si simplu sa ii zici la o ora ca nu prea mai intelegi ce iti preda ea

| MadaPitbull a răspuns:

Https://www.duolingo.com cu ajutoru la site-u asta au invatat multi, poti incerca si tu e gratuit :)

| AlinnaM a răspuns:

Sigur va prinde pica pe tine, dar cu un alt profesor bun ar trebui sa te descurci mai bine, nici nu poti face 1 an meditatii cu ea daca chiar nu ti se potriveste modul ei de predare. Singura scuza cat de cat plauzibila este ca momentan nu mai ai banii (in conditiile in care platesti pentu orele suplimentare), dar o vei anunta de indata ce parintii isi revin financiar happy! Bafta!