| alexxxxxxxxxx a întrebat:

Salut.va rog frumos sa raspundeti rapid.
cand incepe scoala?
unii spun pe 1septembrie, altii pe 10 altii pe 17
care e cel corect
si va rog sa nu puneti site-uri ca am umblat si eu si nu am gasit cum vroiam.
si cate zile va avea vacanta de vara
?
funda mare la cel mai detaliat raspuns

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-ai cautat unde trebuia.
Conform ORDIN MECTS nr.3.794/2012 privind structura anului scolar 2012-2013, citez:
"ART.1. (1) Anul şcolar 2012-2013 are 36 de sãptãmâni de cursuri, însumând 178 de zile lucrãtoare.
ART.2. Anul şcolar 2012-2013 începe la data de 1 septembrie 2012, se încheie la data de 31 august 2013 şi se structureazã pe douã semestre dupã cum urmeazã:
Semestrul I
Cursuri - luni, 10 septembrie 2012 - vineri, 21 decembrie 2012
În perioada 29 octombrie-4 noiembrie 2012, clasele din învãţãmântul primar şi grupele din învãţãmântul preşcolar sunt în vacanţã.
Vacanţa de iarnã - sâmbãtã, 22 decembrie 2012 - duminicã, 13 ianuarie 2013
Semestrul al II-lea
Cursuri - luni, 14 ianuarie 2013 - vineri, 5 aprilie 2013
Vacanţa de primãvarã - sâmbãtã, 6 aprilie 2013 - duminicã, 21 aprilie 2013
Cursuri - luni, 22 aprilie 2013 - vineri, 21 iunie 2013
Vacanţa de varã - sâmbãtã, 22 iunie 2013 - duminicã, 8 septembrie 2013. " Numai bine!

| alexxxxxxxxxx explică (pentru Ioandelasal):

Deci incepem pe 1 septembrie?

| Ioandelasal a răspuns (pentru alexxxxxxxxxx):

Nu. Anul scolar incepe pe 1 septembrie(pentru cadrele didactice), cursurile pentru elevi incep pe 10 septembrie. Uita-te la Semestrul I, acolo spune clar.

9 răspunsuri:
| Иαяʋтσ a răspuns:

10 septembrie deoarece la scoala la noi asa sa anuntat, cade luni si pe intai septembrie cade sambatalaughing.

| MeConstantine a răspuns:

Buna,
Gasesti raspunsul pe www.meditatii-instalare-windows.blogspot.ro. O sa gasesti tot ce ai nevoie

| BloodyDagger a răspuns:

Buna.din cate stiu eu, scoala incepe pe 10 septembrie.

| Noctis a răspuns:

Scoala incepe pe 10 septembrie mai nou.
Ne-au luat o saptamana din vacanta de vara, dar ne-au pus una in plus la cea de iarna, si una in plus la cea de Paste.
Vacanta de vara va avea de acum incolo 86 de zile.

| Tania59 a răspuns:

Buna,scoala va incepe in 10 septembrie si ultima intrebare nu o inteleg.Cat va dura vacanta viitoare de vara sau aceasta?

| Ada_Kertesz_1992 a răspuns:

Scoala incepe pe 10 septembrie.