| Paulicass a întrebat:

Salut verisorul meu a ramas repetent si acu repeta clasa el numai vrea sa se duca pe la scoala deoarece in acea noua clasa sunt colegi si profesori pe care numai i-a vazut decat asa prin liceu si cand se duce il ia la misto colegii si el nu suporta chestia asta ce ar trebui sa-l sfatuiesc sa fac are 18 ani si e genul mai timid

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

O solutie ar fi cursurile serale frecventate de persoane de peste 18 ani insa, nu cred ca ar mai fi dispus cineva care a pierdut deja 1 an, sa faca inca un an in plus la curs seral( acesta este dezavantajul cursului seral fata de cel de zi ) Cel mai bine ar fi sa-l sfatuiesti sa nu acorde atentie mistourilor si sa incerce sa si-i apropie pe cei care fac cel mai tare acele mistouri ...devenindu-le amic, acestia nu mai au "obiectul " muncii!

| anad a răspuns:

Sa incerce sa ignore acele mistouri care vor dura doar cateva zile. Ar putea sa incerce sa se imprieteneasca macar cu unul dintre noii colegi ca sunt sigura ca nu toti sunt asa rautaciosi. Spune-i sa aiba rabdare si sa nu abandoneze sub nici un motiv scoala ca ii va parea foarte rau mai tarziu! Nu va putea sa aiba nici o specializare serioasa daca nu are liceul! Aceasta repetentie nu ar trebui sa il descurajeze atat incat sa abandoneze! Nu e singurul care a patit acest lucru!

| tpuintreaba a răspuns:

Incurajeazal si eu eram asa dar pana la urma neam imprietenit