| Idealista a întrebat:

Vreau sa va intreb cum se scrie o data corect, caci de fiecare data sunt confuza, doi sau doua aprilie; doisprezece sau douasprezece aprilie?

Răspuns Câştigător
| mirceaneb a răspuns:

Doi si doisprezece aprilie

| Idealista explică (pentru mirceaneb):

Multumesc pentru raspuns.

8 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

"doi aprilie" si "doisprezece aprilie" sint formele corect scrise.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doi si doisprezece aprilie.Douasprezece se spunea pe timpul batranilor.E incorect dar la clasele lor...

| Idealista explică (pentru anonim_4396):

big grin mda...Huh! Am trecut peste prostia mea de 5 minutebig grin
Multumesc pentru raspuns.

| Idealista explică (pentru anonim_4396):

Inca o intrebare:dar la luna martie? cu doisprezece e clar(doisprezece martie), insa nu va fi doua martie, fiindca cred ca doi martie nu suna?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Idealista):

Tot doi martie se spune. Pentru ca e vorba de cifra. 1.2.3.4.5...samd. Doua e vorba invechita, greseala care nu se putea corecta din lipsa de educatie. Pana si profii erau vai de capullor cu scoala. Aceste greseli au aparut cand am fost invadati de popoare straine si nu au invatat coorect limba si gramatica Romana.Si ca atare, asa si-au educat copii care la randul lor au dat mai departe aceste greseli. Un Roman get beget nu spune doua Martie.

| Idealista explică (pentru anonim_4396):

Am inteles, iti multumesc inca o data, de data asta m-ai convins.De azi inainte o sa stiu cu fermitate aceasta chestie.