| The4Ever a întrebat:

Vreau sa va intreb daca as avea sanse sa intru la mate-info intensiv?

Sunt clasa a VII-a si pana in aceasta clasa am media 8 la matematica si 10 la informatica.Eu pentru matematica lucrez vreo 4-6h pe zi(dar o sa lucrez mai mult daca e nevoie).
mediile mele sunt:
clasa a V-a - 9.41
clasa a VI-a - 9.28
clasa a VII-a semestrul I - 9.12

Si daca as avea sanse sa merg, imi puteti recomanda un liceu din Bucuresti, special pentru mate-info intensiv si important sa fie bun pentru media mea.
Eu nu m-as duce simcer sa fiu la romana pentru ca, nu prea ma descurc si mi se pare greu. In rest la matematica mi se pare foarte frumos si foarte interesant.

8 răspunsuri:
| CryChristiAN a răspuns:

Draga mea, nu esti de matematica-informatica intensiv, si te anunt cu parere de rau.
In primul rand, informatica e super grea si ti-o spun din proprie experienta ca am tocit( si eu nu tocesc niciodata, ci invat logic) la aceasta materie de ma doare caapul in fiecare zi.
DIn alt punct de vedere, profesorii intra mult prea tare in voi, adica la intensiv vei avea 4 ore de informatica. Si tine cont, ca la aceasta clasa va fi luata de profesori care nu stiu ce-i ala banc.
Eu sunt la matematica-informatica simplu, si fac o ora de informatica, dar crede-ma ca problemele sunt distrugatoare.
Eu am avut media urmatoare:
clasa a 5-a: 9, 69
clasa a 6-a: 9, 83
clasa a 7-a 9, 83
clas a 8-a 9, 88
Iti doresc sanatate si sper sa faci alegerea corecta.

| akadeaa a răspuns (pentru CryChristiAN):

De fapt la intensiv se fac 6 ore iar la neintensiv 4, parca numai la bilingv am auzit numa de o ora de infothinking Probleme nu-s asa grele, probabil ca esti numa a9-a si inca faceti pseudocod si scheme logice, e normal ca la inceput sa ti se para asa greu mai ales daca n-ai avut tangente cu programarea pana atunci. Dupa ce vei face mai multe probleme incepe chiar sa-ti placa, e chiar foarte misto, nu e nimic de tocit, e logic totultongue

| akadeaa a răspuns:

Ai medii relativ bune insa incearca sa te straduiesti mai mult.Depinde si de concurenta, cunosc cazuri care au intrat si cu 8 si ceva la mate-info pentru ca nu era concurenta.Un sfat:Nu invata pentru note, invata pentru tine.

| The4Ever explică (pentru akadeaa):

Eu nu invat pentru note, notele iti arat valoarea.
Si eu vreau intensiv pentru ca vreau sa devin programator si daca nu merg la intensiv degeaba.
Am concurenta foarte mare(ma rog, doar eu si doua fete).

Idee e ca matematica pentru mine nu mi se pare grea(depinde de cazuri, exista o lectie la geometrie care nu am inteleso), eu o invat din placere, dar dupa 4-5h iti oboseste creierul dar eu tot continuu sa scriu si simcer, daca nu as intra la mate-info intesinv, ar fi sfarsitul deoarece eu nu ma prea pricep la romana si toate serviciile care le-am ingand au cerinte sa fi la mate-info. In a VIII-a o sa imi angajez un meditator pentru matematica( ma gandesc la diriginta ma).
In orce caz, va multumesc si o sa incerc sa ma zbat. happy

| CryChristiAN a răspuns (pentru The4Ever):

Oricum, la clasa a 9-a, la geometrie se fac doar vectorii si daca mai stii si relatiile filosofilor greci din antichitate, vei rezolva cu siguranta toate problemelehappy

| akadeaa a răspuns:

Stai linistit, tu incearca sa dai din tine tot ce-i mai bun dar nu e o tragedie daca nu intrii, te poti transfera dupa primul semestru pentru ca multi n-or sa faca fata la mate-info si se vor elibera locuri, in plus n-o sa pierzi asa mult ca primul semestru are numai vreo 7 saptamani. Oricum daca vrei sa fii programator trebuie sa muncesti mult pe langa ce faci la scoala si nu inseamna neaparat ca trebuie sa fii la mate-info intensiv.

| yonut98 a răspuns:

Cam greu sa intri cu media asta la mate-info...ti-ar trebui note foarte mari in examene

| byby965 a răspuns:

Daca iti doresti cu adevarat sa te duci la mate info intensiv ..straduiestete si vei reusi