| choco2k a întrebat:

Salutare, am mare nevoie de ajutor sad. Pai, sunt baiat, am 15 ani si nu stiu ce profil sa aleg pentru liceu. Ma pricep ok la romana, dar nu vreau sa ma duc la filo si sa fiu inconjurat de fete. Ma pasioneaza mult mai mult matematica, biologia si chimia, dar nu inteleg la mate si chimie. Ce credeti ca ar trebui sa fac? De asemenea, ce pot deveni dupa terminarea liceului la un profil care mi s-ar potrivi? Daca aveti idei cum sa inteleg mai bine matematica, ele sunt bine venite!

Răspuns Câştigător
| annakarenina a răspuns:

La filologie nu sunt neaparat mai multe fete decat baieti, si nu te lasa influentat de ceva irelevant. Daca simti ca iti plac limba si literatura romana si universala, dar si limbile straine, mergi pe acest profil. Daca iti place matematica, trage de profesorii tai sa iti explice subtilitatiile, ia cartile de matematica de la capat si vezi ce nu ai inteles, si mergi pe mate-info. Daca iti plac biologia si chimia, insa nu esti foarte stapan pe tine la chimie, de asemenea, ia-o de la inceput si roaga un profesor sa te ajute, si poti merge la stiinte ale naturii. Nu ai mentionat de stiinte sociale, insa daca iti place sa comunici cu cei din jur, sa analizezi, ti s-ar putea potrivi.
Dupa ce urmezi filologie, poti urma dreptul, facultatea de filologie, istoria, geografia; dupa stiinte sociale, de asemenea, poti urma foarte bine dreptul, una dintre facultatile specializate pe materiile de baza precum economia, filozofia sau psihologia; istoria, geografia; dupa mate-info, poti urma o facultate in domeniul IT, iar dupa stiinte ale naturii, poti urma medicina, biologie, poate chiar sa studiezi in afara.

3 răspunsuri:
| victorr_3274 a răspuns:

Tu ce job ai vrea sa ai cand te vei face mare? Ce ti-ar placea sa faci?

| Sellak a răspuns:

Nu prea iti plac fetele, aa? laughing

| Lucică1998 a răspuns:

Sfatul meu e sa mergi la mate-info ca e mai lejer decat la stiinte. Da ai multa info si mate dar macar nu te chinuie asa mult la chimie si bio (toti profi sunt ceva de genu "a voi va faceti informaticieni nu va trebuie chimie asa ca nu va mai dau si lectia asta" sau "va dau numai 3 exercitii la test nu 7 ca celor de la stiinte").

Profilul de la liceu iti poate da numai un avantaj intr-un anumit domeniu dar poti sa faci filo si sa te faci programator sau sa faci mate-info si sa devi avocat. Alege-ti profilul in functie de cum vrei sa-ti petreci urmatorii 4 ani, nu in functie de ce poti deveni peste 10.

La mate conteaza foarte mult profesorul ca sa intelegi. Adica da poti sa muncesti mai mult, dar anumite chesti nu ai nici o sansa sa le intelgi daca nu ti le explica bine cineva. De exemplu eu in a 9-a si a 10-a am avut un prof de la care nu intelegeam nimic si acum, anul asta, ne-a venit alt prof si am inteles in 10 minute chesti pe care alalalt mi le-a explicat in cateva ore.