| Tina7134697 a întrebat:

Buna! Am nevoie de ajutor in alegerea profilului pe care sa il urmez. Optiunile la care m-am gandit sunt mate-info si filologie, insa nu stiu pe care sa o aleg, dat fiind faptul ca sunt destul de opuse.
Problema este asa: iubesc si matematica si romana.
As merge la mate-info doar pentru mate, insa sunt varza la fizica si nu prea ma pricep la chimie.
Pe de alta parte, as merge la filo, insa nu imi place faptul ca nu se face matematica si nu prea iti deschide usi in alegerea facultatii.
Cred ca m-as putea adapta pe orice profil, insa vreau sa fac alegerea corecta si sa imi placa ceea ce fac la liceu.
Chiar am nevoie de niste sfaturi si pareri

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Profesia ti-o alegi in functie de ce te pasioneaza pe tine sa faci in viata in urmatorii 40 de ani.

Pune picioarele la apa rece si gandeste-te!

Adaptarea la orice profil nu te ajuta cu nimic, fiindca nu asa iti alegi o profesie pe care sa o iubesti cu adevarat si sa o practici ZI de ZI timp de 40 de ani!

Pune pe hartie profesiile pe care te-ai vedea facandu-le si vezi care ti se potriveste si ce te-ai vedea facand zi de zi, pana la 65 de ani, cand iesi la pensie!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Când ești nehotărât alegi mate info că ai mai multe opțiuni pe urma.

| sierra1 a răspuns:

Ce ai dori după liceu (să zicem că știi) să profesezi?

| TheGentleman a răspuns:

Nu contează ce alegi. Uite, eu am colegi de clasă profil filologie, profil ales ca să scape de matematică, iar la facultate au dat la Inginerie, loc bugetat, cu diplomă ECDL tot tacâmul