| Sebyy23 a întrebat:

Salutare am o iar o intrebare: Ce ar trebui sa am terminat ca sa devin profesor de informatica?
Eu ma gandesc ca ar trebui sa fac liceu de info(pentru perfectionare)
Facultatea de Pedagogie.
Dar am inteles ca pot sa fac direct liceul de pedagogie si cand termin pot sa aplic ca profesor?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ca sa poti fi profesor de informatica trebuie sa faci Facultatea de Informatica (sau Matematica-Informatica). Nu poti fi profesor doar cu liceul, daca faci liceul de pedagogie poti fi educator (la gradinita).

5 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Ce ar trebui sa am terminat ca sa devin profesor de informatica?
Facultatea de matematică Secția Matematică - informatică sau altă facultate similară.
În clasa a 12 a vei întreba la Ministerul învățământului că o să mai schimbe încă de 10 ori legile până atunci.

Facultatea de Pedagogie.== tâmpenie, nici nu cred că poate exista o asemenea facultate.
Există :
http://www.credis.ro/pedagogie.html

Pedagogie pentru Invatamantul Primar si Prescolar
Prezentare
Departamentul I.D. prin specializarea Pedagogie pentru invatamantul primar si prescolar (P.P.P.), pregateste viitori profesori pentru invatamantul primar si prescolar prin cursuri la I.D. cu taxa.

Durata studiilor este de 3 ani (licenta, sistem Bologna) cu 180 de credite de studiu.
Programul de studiu acopera disciplinele fundamentale de specialitate si facultative ce corespund cerintelor de pregatire psiho-pedagogice si al activitatii metodice.

Strategiile de practica se desfasoara organizat in parteneriat cu unitati de invatamant preuniversitar (gradinite, scoli - atat de stat cat si private).

Avantaje
Pachetul de cursuri oferit studentilor se bazeaza pe principii ca:

veti studia in cadrul uneia dintre cele mai mari universitati din Romania care pregateste viitori specialisti de elita;
veti fi indrumat de catre un corp profesoral de prestigiu;
veti invata dupa planuri de invatamant moderne, adaptate la exigentele invatamantului superior european;
veti invata in cele mai moderne sali de curs si laboratoare de informatica;
va veti putea documenta intr-o biblioteca moderna, ce dispune de lucrari de specialitate - romanesti si straine, de numeroase publicatii periodice;
veti avea posibilitatea sa de perfectionezi prin cursuri de vara organizate la nivel international;
dupa terminarea cursurilor universitare, veti putea urma cursuri de masterat.
Planul de Invatamant
Discipline Studiate
Amintim dintre disciplinele studiate:

Limba romana contemporana
Literatura romana si literatura pentru copii
Metodica activitatilor de educare a limbajului
Metodica limbii si literaturii romane
Matematica
Metodica activitatilor matematice
Metodica predarii matematicii
Teoria evaluarii
Pedagogie prescolara
Psihologia varstelor

Planul de invatamant al specializarii P.P.P. este conceput in conformitate cu orientarile Planului de la Bologna si cu strategia nationala pe domenii.

Pentru a raspunde cererilor de formare ale unui segment larg de solicitanti, persoane adulte integrate intr-o viata sociala si profesionala activa, se poate opta si pentru forma de invatamant la distanta.

Prin alternarea unor perioade de studiu individual cu intalniri fata in fata cu tutorii/ instructorii pentru efectuarea lucrarilor de practica ca si pentru lectii de sinteza si consultatii, se asigura cursantilor atat posibilitatea unui studiu in ritmul propriu intr-un mediu personal, cat si posibilitatea invatarii prin colaborare, ca si accesul la studiul asistat in care cursantul beneficiaza de consiliere si indrumare.

| MMihai a răspuns:

S-au schimbat acum se numește facultatea de Matematică și informatică, dar în diverse orașe sunt diverse denumiri și asta nu este foarte important pentru tine, în această etapă.

| Matt24 a răspuns:

Ai nevoie de facultatea de informatica...cu liceu de peda devii invatator/educator

| KodrutZ a răspuns:

Ar trebui sa ai terminata viata de om normal si lista de optiuni decente. Crede-ma ca am amici care au prestat in domeniu si s-au linistit dupa 2-3 ani maxim - acum lucreaza in IT pe alte posturi si au salariu cel putin triplu fata de mizeria aia pe care o incasau ca profesori.

| Ditto a răspuns:

Pai ca sa poti ajunge profesor de informatica trebuie sa faci liceu(preferinta mate-info) iar facultate.cea de informatica dar se face numai matematica puracrying.e foarte greucrying

Bafta!