| kosmyn4cs a întrebat:

Salutare, am trecut clasa a 10-a la un liceu tehnologic si incerc sa ma mut la un liceu teoretic profil filologie, ideea e ca am fost la liceul respectiv si directorul mi-a spus exact asa : Eu iti pot face cererea de transfer acum dar nu stiu daca mai sunt locuri la filologie deoarece prioritatea noastra sunt 1. Elevii care vor sa se mute intre clase, 2. Elevii care se muta de la alt liceu dar cu acelasi profil, 3. Elevii care se muta de la un alt liceu cu alt profil exact ca si tine. Te pot muta de acum dar la un profil de real, daca faci de acum cererea pentru filologie si nu mai sunt locuri astepti degeaba.

Si acum intrebarea mea... sa ma duc la stiinte ale naturi?, chestia e ca eu nu ma descurc la matematica de aceea si vreau la filologie, daca o sa ma mut la stiinte ale naturi ce diferente voi da, cat de greu este profilul?

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

Salut!
La filologie intr-adevar sunt mai multi copii, daca sunt 33 nu poti merge sa spui sa-ti faca si tie loc... mult prea multi. Poate o sa vrea sa se mute unii de la stiinte sociale/filologie tot la filologie, iar ei nu dau diferente ( ca si cum au luat diferentele cu 10 ).
Zic sa te muti la stiintele naturii. Vei da diferente la Matematica, Fizica, Biologie, Informatica, Chimie, depinde si de liceu. In clasa a XIa vei face aceeasi matematica, si la tehnologic, si la stiintele naturii, deci nu ai nimic de pierdut. Informatica nu mai faci din clasa a XIa, ce va fi mai greu sunt stiintele (biologia, chimia, fizica).

Daca vrei sa te muti la filologie trebuie sa dai diferente la Istorie, Geografie, Limba straina 1(de obicei Engleza), Latina, Socio-umane.

O singura intrebare, nu am inteles. Ai terminat clasa a 10a sau intri in clasa a 10a?

| kosmyn4cs explică (pentru AC4S4):

Intru in clasa a 10-a, iti multumesc pentru raspuns. La clasa de filologie in care doresc s-a ma mut sunt 27 de elevi (7 locuri libere) am primit un telefon astazi si s-ar putea s-a am loc. Multumesc inca o data!

2 răspunsuri:
| moshulica a răspuns:

Raspunsul ti-l poti da NUMAI singur, dupa ce analizezi putin drumurile ce ti se deschid dupa absolvirea liceului. Evident, fiecare profil deschide niste drumuri dar si inchide altele, din pacate.