| CallMeNow a întrebat:

Salutare. Am un catel de 3 luni, rasa Yagdterer. Il am undeva de 2 luni si jumatate. Pina acum nu m-am apucat sa-l dresez, dar acum, la 3 luni, deja e timpu. Problema e ca de cind il am a acumulat multe vicii, ca toti cateii, de care trebuie mai intii dezbaierat. Iata ce "vicii" are:
- isi face treaba oriunde si oricind doreste in curte, pe gazon, in flori, pe beton;
- se baga mereu in cale cind merg;
- foarte des cind ma aplec si intind mina sa-l mangai se culca pe spate ca o muiere;
- nu latra mai deloc, doar citeodata cind il apuca. Drept ce-i ca nici nu prea avem oaspeti de cind il avem, nu prea intra nimeni strain in curte. Dar oricum am impresia ca daca chiar ar intra si un hot in curte tot nu ar reactiona. E prieten cu toti

cind il enervez devine foarte furios si musca rau.

am nevoie de la cei care stiu sa ma ajute cu aceste probleme, si apoi am nevoie de o sursa de informatie cum sa-l dresez in continuare cu diferite comenzi ca: "aport", "sezi!", "latra", "la loc". si altele.

Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| NuItiZicNumeleMeu a răspuns:

L-ai descris perfect pe bubu(cainele meu) daca ai destul timp,stai o zi cu el si incepe cu,,sezi,, arata-i degetul cand zici asta si daca nu vrea îi pui tu fundul jos, incet, incet, va invata... ofera-i ceva bun la fiecare fapta corecta

2 răspunsuri:
| CallMeNow explică:

Jagdterrier

| CallMeNow explică:

Numele deja il cunoaste foarte bine si reactioneaza bine, si "vin-o la mine" tot stie
Spatiu are foarte mare, nu se plictiseste

Ma intereseaza detaliat cum sa il educ. La dresor nu pot sa il dau. Si nici nu vreau sa fie chiar "supra-dresat", vreau sa stie si el comenzile de baza si sa fie educat. La "paza" nu m-am referit direct, ci sa stie ca "este stapin pe curtea unde traieste si nu trebuie sa intre nici un intrus".