| anonim_4396 a întrebat:

Salutare. Anul asta trec a 8-a si mi-e frica de examenul de capacitate. Vreau sa devin programator. La romana si mate sunt praf, si nu o cred ca o sa iau mai mult de un 8 la examen. Intrebarea mea este ce fac la profesionala si ce fac la liceu. Poate intrebarea nu este adresata corect dar o sa intelegi voi.

Răspuns Câştigător
| PeggyRock a răspuns:

La profesională ai mai puține materii de cultură generală (și mai ușoare), și faci multă practică. Dacă vrei să te faci programator, fără liceu, n-ai cum. Eu zic, nici fără facultate, dar părerile sunt împărțite. Mergând la profesională, va trebui să continui la liceu și asta înseamnă un an de școală în plus. Gândește-te dacă merită!

2 răspunsuri:
| MagicOneT a răspuns:

Programarea este tot matematica, nu stii mate, n-ai programare. Nu vreau sa stric visurile nimanui, chiar iti doresc succes, dar daca nu merge cu matematica, ce sens are sa te chinui?
Acum, nimic nu este batut in cuie, sanse sunt, categoric. Daca ai lua minim 8 la ambele si ai prinde si gustul pentru mate, poti sa mergi inainte cu programarea.

| Cosmin86 a răspuns (pentru MagicOneT):

Ce treaba are cu matematica?