| anonim_4396 a întrebat:

Ce poate face o persoană cu poza buletinului meu? Adică... poate fi ceva grav? Nu cred că contează dar termenul de valabilitate al buletinului expiră în câteva zile

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Poate face doar ca si cu orice alta poza: s-o puna in album. happy

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, poate fii folosit sa se creeze conturi fake sau frauduloase pe situri nu tocmai legale.
Ai numele complet pe buletin, CNP-ul este unic si nu se schimba niciodata, ai si adresa si in plus, poza. deci suficiente date sa se creeze un cont in numele tau. De termenul de expirare nu intreaba nimnie, poate politia sau un alt organ de control, dar pentru creat conturi, in special online, nu este nevoie.

Acum depinde unde ai trimis copie dupa buletinul tau si cu ce scop?

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Ei bine, eu n-am trimis nimic. Să zicem că a avut "șansa" de a face o poză in real a buletinului

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ti-a furat buletinul si ti-a facut poza, il poti ameninta ca il reclami la Politie, daca intentioenaza sa-l foloseasca in numele tau, cu scop fraudulos.
este de altfel foarte calr ca asta intentioneaza sa faca, odata ce a facut-o pe ascuns.
un om onest si cinstit, nu fura acte de identitate si nu le fotografiza, decat daca are intentii criminale sau faruduloase, sa iti foloseasca acel act de identitate.
A fost un caz de curand, cu o femeie care a trimis poza cu Permisul de sofat (aici tine loc si de buletin), cuiva caruia ii daduse si contul ei bancar sa-i depoziteze banii, pentru ceva ce ea vindea.
nenea respectiv avea acum toata informatia femeii si peste noapte a deschis incheiat diverse contracte cu diverse companii de telefoane, masini etc... unde a dat detaliile femeii. La o verfiicare de identitate, actele femeii au iesit legale si fara datorii, asa ca, creditele au fost aprobate si smecherul a intrat in posesa lucrurilor.
Femeia este acum cercetata penal pentru contracte de credite, pe care refuza sa le plateasca, pentru ca nu ea le-a facut, dare ste greu sa dovedeasca asta, odata ce bancile sau agentiile respective, au toate actele ei legale.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă e infractor profesionist, poate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nimic. Si nici de ar avea buletinul tau nu ar avea ce sa faca decat sa iti afle adresa.