Întrebare recomandată | DeidaraXR1 a întrebat:

Daca un cetatean roman nu a dat BAC-ul(a dat SAT-ul), in ce tipuri de scolarizari se claseaza pentru a intra la facultate in Romania? Trebuie sa plateasca taxele ca si cum ar fi un student strain? Daca da, care ar fi astea?

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

N-ai precizat vârsta, nici unde ai susţinut SAT-ul ( bănuiesc că în străinătate/"state" ), sau dacă este vorba de SAT 1 şi/sau SAT 2...

Pentru a te putea înscrie la o facultate din România, trebuie să să faci ECHIVALAREA studiilor efectuate acolo/echivalarea Diplomei de BAC!
Nici nu sunt sigur dacă SAT-ul echivalează BAC-ul de la noi, dar aşa cred...

Vezi detalii despre echivalarea studiilor la linkul :
http://www.cnred.edu.ro/#echivalare-perioade-studii-preuniversitare

http://www.cnred.edu.ro/#echivalare-Bacalaureat

Condiţiile de admitere la facultate sunt aceleaşi ca pentru orice cetăţean român :)

Toate cele bune!

| TheLoveDoctorr a răspuns:

Am mai auzit pe cineva care a avut aceeasi problema si a rezolvat-o a intrat la facultate. Deci se poate! Succes la studii!

| Nonameagain a răspuns:

BAC-ul, desi nu e scris corect, ghicesc ce este. Dar, ce este SAT-ul?