| Alex00990 a întrebat:

Salutare!
Deci chestia sta cam asa, nu stiu nimic la matematica, am incercat sa invat din carti si de pe net, dar nu se prinde nimic de mine. Nu stiu ce sa zic, dar nu cred ca sunt chiar asa de prost laughing.
Am facut test de IQ, il am pe la 120. Domeniile care imi plac sunt in general literatura, filosofia, psihologia, poate chiar si marketingul. Nu stiu care este cauza faptului ca nu reusesc sa inteleg matematica. Nu vreau raspunsuri de genul "Matematica nu-ti foloseste" sau "Nu esti bun la mate". Vreau un raspuns concret, cu argumente. Multumesc foarte mult!
PS: Am 16 ani, clasa a 10-a!

11 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Păi de ce nu vrei un răspuns de genul. Ăsta e cel mai normal răspuns: Nu esti bun la mate. Nu ai înclinaţie în direcţia asta. Fiecare om are talentele lui, aptitudinile lui si se profilează în acord cu astea. Presupun că nu îţi place matematica, nu o agreezi si dacă înveţi în silă, normal că nu se prinde.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Matematica este un limbaj, este ca o limbă străină. Dacă te-ai trezi brusc aruncat în altă lume, de exemplu Papua-Noua Guinee, undeva în Pacific printre băștinași sălbatici, și nu ai ști și nu ai înțelege nici un cuvânt din limba lor, limba ți s-ar părea poate urâtă iar dta te-ai simți ca un prost în mijocul lor. Semnele matematice și formulele matematice sunt ca niște ființe vii, fiecare spune ceva despre lumea aceasta, ceva esențial și extraordinar de important. Dacă profesorul de matematică știe să îți explice asta, vei reuși să ajungi să îți placă și matematica. Dar profesorul a învățat și el, chiar și toată facultatea poate, așa cum se spune- pe de rost. Dacă nu are sens, semnificație, valoare, nu are cum să îți intre în cap. Eu pentru o nepoată a mea, am făcut trei mici eseuri, mici povești despre matematică. Dar să știi că fiecare ramură a matematicii are povestea ei, și fiecare formulă și construcție matematică are semnificația și sensul ei. După ce înțelegi aceasta, dacă are cine să îți arate, cine să îți explice, vei ajunge să îți placă matenatica așa cum nu poți să îți închipui acum. Astfel îți dau să citești aceste mici povești.
https://dosarelexsikix.blogspot.com/2018/12/linia-dreapta-1-limbaje.html
https://dosarelexsikix.blogspot.com/2018/12/linia-dreapta-2-numere.html

https://dosarelexsikix.blogspot.com/2018/12/linia-dreapta-3.html

Nu știu cum se contactează în privat pe acest site, o să te contactez cu voia dtale. Eu sunt din Cluj. Dacă pot să te ajut online o să o fac.

| Alex00990 explică (pentru sadrian46):

Mda, problema la mine este ca am foarte multe goluri... Daca mi-ati da un site sau ceva de genul de unde sa pot sa inteleg. In special acum ma preocupa functiile.

| Frank51 a răspuns:

Matematica este mai grea decat celelalte materii, este evident ca unii au dificultati cand trebuie sa invete. Solutia este perseverenta, daca esti foarte atent in clasa si faci exercitii zilnic acasa, este inevitabil sa inveti, in orice masura. Daca nu inveti o singura lectie este deja o problema, matematica e ca un puzzle, fiecare piesa se leaga cu alta, si daca nu stii una nu il poti rezolva. Daca nu inveti un an de zile iti dai seama deja ce groapa ai acolo, iti trebuie luni de zile sa mai recuperezi tot, nu zic ca nu este posibil dar este foarte greu, si mai degraba te orientezi pe alt profil, cel putin la facultate.

| Alex00990 explică (pentru Frank51):

Pai fix asta este problema!
Am goluri foarte mari din spate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa ca unii mai trebuie sa dea si cu sapa

| christine99 a răspuns:

Încearcă să te concentrezi mai mult și să te gândești doar la lecție și la exercițiu. Poți lua niste suplimente alimentare lecitină sau ginkgobiloba, pe mine m-au ajutat să rețin formulele de rezolvare. La mate trebuie sa ai un pic de încredere în tine, să crezi că vei reuși, altfel dispare dorința de a te apuca de treabă.

| F3d0x a răspuns:

Daca nu stii matematica, imi pare rau sa te anunt insa IQ-ul tau s-ar situa undeva pe la 90-100.
Un IQ peste 115 ar insemna o gandire analitica dezvoltata.
Iar daca esti la mate-info, sincer muta-te daca nu stii matematica si ai un IQ sub 110!

| alexandrubaiatulanime a răspuns:

Da-o dracu de scoala, lasa-te si fi ca colo

| IvyOlivia a răspuns:

Mai întâi reia exercițiile din clasă și scrie formulele tot timpul la fiecare exercițiu. După începi să iți faci tema și să scrii formulele. Fă în fiecare zi la matematică minim 10 exerciții în afară de temă. Evidențiază toate formulele cu marcăre. Să reiei toată materia în săptămâna aceasta. Eu așa fac mereu și am note de la 8 în sus (sunt în clasa a 11 ). Spor la învățat!

| Anonimfef a răspuns:

Ca sa inveti mai repede iti recomand sa mananci ciocolata sau sa te invarti in timp ce repeti succes