| Sk1izzo a întrebat:

Salutare. Din nefericire am dat bac-ul anul acesta si nu l-am luat pentru ca nu mi-a iesit media. A fost o chestiune de 35 de sutimi in vara si de 10 sutimi in toamna. Probabil domnii din invatamant si-au facut norma de candidati si restul nu mai conteaza. Intrebarea mea este: N-am picat la nici o materie dar nu mi-a iesit media, pot sa ma inscriu la anul si sa imi aleg ce materie vreau eu ca sa sustin proba?
Multumesc.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dupa ce ai ai luat 5 pe linie tot pe cei din invatamand dai vina? esti penibil.
da poti sa iti alegi ce materie vrei

| Sk1izzo explică (pentru suntserios):

Nu am luat 5 pe linie.
5 am luat doar la matematica.
Si am spus chestia asta pentru ca mi-am notat toate raspunsurile pe foaia cu subiecte si le-am dat profesoarei mele de romana din liceu si meditatoarei mele care facea parte din comisia de bac. Ambele mi-au corectat lucrarea si ambele mi-au dat peste 7. (una 7.30 si una 7.50). Pe un coleg l-au taxat cu un punct si jumatate. Si era elev de 9 si 10 la romana.
De olimpicul acela ce spuneti ca a facut contestatie de 3 ori si de fiecare data i-au scazut un punct.
Tot noi suntem de vina nu?
Si eu am invatat, nu am fost o putoare sa nu deschid nici o carte. Am invatat cat am putut in timpul in care trebuia sa ma ocup si de materiile de la scoala si de scoala de soferi si am avut si un job part time.
Trebuie sa fi si facut sa inveti aproape non-stop si sa ai o pasiune pentru materia sau materiile respective.
Dar nu vreau sa ma cert, multumesc pentru raspuns.

| suntserios a răspuns (pentru Sk1izzo):

Mereu se cauta scuze pentru neputinta. Asa cum peste 50-60% dintre elevi au reusit sa ia bacul asa puteai si tu. Nu a avut nimeni nimic personal cu tine. Stiai ca lucrezi si ai de invatat trebuia sa lasi scoala de soferi.

| zuzualina a răspuns:

WT... "Si-au facut norma"... laughing

Si cum se face ca cei care au muncit si invatat non-stop au luat 10 sau +9, 90 (care nu se plang pentru diferenta de sutimi) si cei care nu au deschis nicio carte au picat? thinking

Si poti alege materia la care ai sanse sa iei nota mai mare (si mai pune putin mana pe carte ca altfel nu vad cum ai putea trece)