| Nikolaus a întrebat:

Salutare. Maine la 10:30 o sa ma ma duc la prima mea pregatire la matematica(sunt clasa a 8-a). Fac cu profesoara mea de clasa pe care o am inca din clasa a 7-a. Nu sunt paralel cu matematica doar ca parintii mei vor sa fac asta. Ba chiar sunt cel mai bun din clasa la matematica impreuna cu alta colega de a mea(fara sa ma laud, serios) si ma inteleg foarte bine cu profesoara. Acum sunt curios ce o sa facem maine 2 ore... La scoala la pregatire cu clasa e altfel, facem un test, iesim toti la tabla si trece ora. Dar la ea acasa? Mi sa comunicat ca trebuie sa imi iau caietul de pregatire de la clasa si un alt caiet separat. Cine a facut pregatire si stie il rog sa imi zica si mie. Nu am emotii, chiar deloc. Sunt doar curios cum se vor desfasura cele 2 ore.

4 răspunsuri:
| Carmen100 a răspuns:

Pai depinde si de profesoara. Eu merg la ea, intru, prima oara mi-a cerut numere de telefon de la mama si pe al meu. Apoi am facut niste exercitii, probleme, unde nu stii ii zic si ma ajuta si la sfarsit imi da tema pentru acasa, ii dau banii o salut si plec happy

| Anonimgirltpu a răspuns:

O sa faci ca la clasa, numai ca la meditatie sunteti mai putini si intelegeti mai bine. Am totusi o intrebare. Daca este printre cei mai buni, de ce iti trebuie meditatii?

| Nikolaus explică:

Am mentionat ca parintii mei vor asta. Problema e ca am media 10 la matematica si acum si in clasa a 7a am avut-o doar ca la simularea recenta am luat doar 74 de puncte la mate si 89 la romana si nu e bun deloc si parintii considera ca am nevoie de pregatire.

| Gavrilescu_Cristian_1997 a răspuns:

Cand eram eu a VIII-a la meditatie, era o mica diferenta fata de clasa.
La clasa se fac exercitii mai putine sa iasa mai multi la tabla.
Pe noi ne punea profa pe rand sa rezolvam cate un exercitiu (evident respectand materia), pornind de la usor spre greu ca sa inteleaga toti.
Iti va da si tema ca sa aprofundezi formule, algoritmi de rezolvare si sa te familiarizezi cu materia.
In clasele gimnaziale o lectie la matematica dureaza cel putin 2-3 saptamani fata de clasele liceale.