| Nirvanaaa a întrebat:

Am o intrebare adresata celor care au dat admiterea la facultatile de medicina ce au ca bibliografie pentru proba la biologie acel manual rosu de la Corint. Voi cum ati reusit sa retineti fiecare detaliu de pe desen si cum ati reusit sa il invatati in totalitate?

15 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Daca nu poți retine acele desene simple, e imposibil sa le reții pe cele adevărate.
Ia un atlas de anatomie sa vezi cam ce ai avea de reținut la facultate.

| Nirvanaaa explică (pentru Catrice):

Nu sunt chiar simple pentru ca se vad greu.Nu pot invata de pe atlas.Intrebarile sunt structurate strict pe baza manualului si trebuie sa invat tot, inclusiv greselile din el.Din pacate asta este examenul.Un material auxiliar nu ar face altceva decat sa ma incurce. Sunt multi care au vrut sa arate ca stiu si au dat esuat tocmai ca au neglijat acest manual minunat.

| Catrice a răspuns (pentru Nirvanaaa):

Nu știu în ce sens se vad greu, dar ai putea încerca schițele de pe un alt manual.
De atlas ziceam ca ceea e înveți tu e doar 10% din ce se retine la medicina (în ceea ce privește strict desenele/schițele/graficele etc) și dacă acele elemente de baza nu le reții, atunci la facultate nu o sa poți.

| Nirvanaaa explică (pentru Catrice):

Nu sunt clare si se doresc toate detaliile si sunt mai chioara de felul meu laughing Daca nu dai admiterea la medicina si daca nu te pregatesti de pe acest minunat manual nu ai cum sa intelegi.

| Catrice a răspuns (pentru Nirvanaaa):

Am terminat științe ale naturii, am dat bacul la bio, într-a 10-a am vrut medicina, am văzut cursuri, am renunțat laughing cam știu cu ce se mănâncă.
Ma refeream ca poți cauta în alte manuale aceleași imagini, poate le găsești mai bine realizate (am găsit în unele manuale imagini identice la alta calitate laughing ). Sau poate o fi o 'defecțiune' de printare...

| Nirvanaaa explică (pentru Catrice):

Le printeaza din ce in ce mai prost laughing manualele colegilor mei sunt si mai rele.Ideea e ca ei cer detalii din desene, chiar si tipuri de tesuturi, pana unde ajunge ramura nervului cutare etc.De aceea am pus aceasta intrebare ca poate exista cineva care a dat admiterea si are o tehnica mai buna. happy Am incercat din atlase, dar mai rau m-a incurcat. laughing

| Catrice a răspuns (pentru Nirvanaaa):

Presupun ca nu ai memorie vizuala bună ca sa le reții asa cum sunt laughing
Ai putea încerca sa le schițeze pe foi în asa fel încât sa poți asociației schema cu 'realitatea'.
Dar profesorul/profesoara nu făcea pe tabla scheme/schițe/desene?!

| Catrice a răspuns (pentru Nirvanaaa):

Nu cred ca e ceea ce cauți, dar găsești niște imagini mult mai bune :)
http://manualul.info/Biologie_XI_1987/

| Nirvanaaa explică (pentru Catrice):

De abia de dadea pe la ore. laughing

| Nirvanaaa explică (pentru Catrice):

Mersi de ajutor happy

| Catrice a răspuns (pentru Nirvanaaa):

Cu placere happy

Mișto ore făceai laughing

| Nirvanaaa explică (pentru Catrice):

Da, am facut mai multa matematica decat biologie laughing.Asa s-a nimerit, din pacate. happy

| gogu220 a răspuns (pentru Catrice):

Mă şi miram cum poate un manual roşu de la Corint să poată genera 12 comentarii, de fapt e ca în bancul ăla La uşa unui beţiv ciocăne cineva.
beţivul - Da, cine e?
- Poliţia
- Şi ce vreţi?
- Să vorbim.
- Şi câţi sunteţi?
- Doi.
- Şi nu puteţi să vorbiţi între matale.

| Nirvanaaa explică (pentru gogu220):

Acum are 13 comentarii si cu al meu 14. happy

| alex15ccc a răspuns:

Rabdare si perseverenta, sa fac multe grile, eventual si pregatire cu un profesor.
Repeta materia o data la 3 zile (nu lasa sa treaca mai mult timp, o sa uiti materia), daca nu ai timp sau chef citeste macar o dat lectia (si la chimie la fel).