| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, TPU! Am o problema mai grava sa zicem asa. Deci, eu pot sa spun ca știu limba engleza, pot sa comunic și înțeleg limba însă am o mica problema la gramatica. Problema este ca pur și simplu nu mă descurc. Eu sunt de 9-10 la engleza dar, am luat anul ăsta la doua teste nota 8 ( nu e mica dar na. ma asteptam de la mai mult)

Folosesc aplicația aia, Duolingo, care cică te ajuta sa inveti engleza dar nu prea ajuta, aplicația aceea este mai mult pentru limba, comunicație, ceea ce știu și eu.

Întrebarea este: Cum pot sa invat gramatica limbii engleze mai ușor?

P.S: fratele meu știe bine engleza și are numai de 10 dar, mie mi-a spus ca el nu știe nici o regula la timpurile verbelor sau nu știu ce, el pur și simplu știe cum sa le compună enunțurile... L-am rugat sa mă ajute și o zis ca da.

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Sa te duci la pregatire sa-ti explice o profesoara exact si sa o poti intreba strict ce nu intelegi. Nicio carte nu-ti raspunde la intrebari si singur mai niciodata n-o sa poti invata. Si eu am avut 5 carti de gramatica si pana nu m-am dus la o profesoara si mi-a explicat totul concret, degeaba am facut si la scoala, si eu in particular etc.

| Sn4k3 a răspuns:

El le-a invatat si daca stii bine engleza, nu te mai gandesti la timpuri si astea cand vorbesti, le spui din reflex.
Pur si simplu, cauta timpurile, verbele neregulate pe net si ce mai vrei tu sa inveti ca sunt multe site-uri in care iti explica. Nu e mult si nici greu.
http://grafitgroup.ro/lectii/timpurile_verbelor_engleza.php
http://www.lexica.ro/help/verbe_neregulate.htm
Mai cauta tu daca nu intelegi de pe ele sau iti trebuie mai mult.

| AtateaConditii a răspuns:

Eu am invatat din filme si animeuri, sincer nici eu nu m-am pus sa invat regulile, iti vin pur si simplu cand ii auzi pe altii cum vorbesc. Incearca sa te uiti la filme in engleza si sa ii intelegi te vei prinde la un moment dat.

| Legion7X a răspuns:

Https://www.mediafire.com/file/iozsob39y5lmmy9/
Ai nevoie de above reader pentru a o vedea ca conținut format Pdf

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Citesti teoria si lucrezi multe exercitii, poti invata singur fara meditatii.

| Alfred0703 a răspuns:

Iei cartea frumos in mana si inveti. Ce crezi, ca o sa invete cineva in locul tau?

| anonim_4396 explică (pentru Alfred0703):

Nu, nu cred asta, nici măcar nu am spus-o.

| PopescuTudor a răspuns:

Uita-te la un film in engleza cu subtitrari in romana. Asculta atent dialogul si vezi cum se traduce in romana.