| Loghin0Mihai19 a întrebat:

Salutare TPU. cam care sunt formulele pe care trebuie sa le stiu pentru bacalaureat la matematica? Sunt pe profil tehnologic

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cele care sunt in cartea ta de matematica!
ia-le la rand, tot ce ai studiat pana aucm si rezolva probleme cu ele, ca numai asa le inveti.

| Loghin0Mihai19 explică (pentru Violleta2022):

Am facut asta. ideea e ca le stiu in mare parte. dar am impresia mereu ca imi scapa ceva. dar nu stiu ce

| Violleta2022 a răspuns (pentru Loghin0Mihai19):

Inseaman ca nu ai rezolvat destul de multe probleme de matematica ca numai atunci iti dai seama ce ti-a scapat si nu stii, cautand la acel moment o formula sa o poti aplica in problema respectiva.
In acest caz, nimeni nu te poate ajuta, fiindca nu stie exact ce ti-a scapat tie, cat ai invatat si cat stiis au nu stii.
In orice caz, invatatul la matematica se face numai cu pixul in mana, rezolvad zilnic cate 10 exercitii si 10 probleme sau mai mult de atatea, fiindca abia atunci vei raliza ce anume stii si ce nu.

| StoicAnalysis a răspuns:

Formulele pentru integrale, derivate, functii si cateva teorii despre ele. Iti cere si parte teoretica in primele subiecte din cate stiu. Sunt destul de multe, dar daca inveti macar cate doua pentru fiecare, nu ar trebui sa ai o problema. Asta pe partea de algebra. La geometrie, sunt cu totul paralel.