| PetSerifu a întrebat:

Salutare TPU! Stiti, daca se poate va rog frumos, eu trebuie sa dau diferentele. Ma mut de la un liceu tehnic la unul teoretic(la profilul FILOLOGIE) si cei care aveti experienta de fapt care ati mai trecut prin asa ceva va rog din suflet sa-mi spuneti si mie in ce mod sau fel se desfasoara acele diferente in ce consta ele.
Trebuie sa dau test sau ascultare, ma va asculta de mai multe ori pentru ca am inteles urmatoarele: Eu sunt la profilul comert si de la comert vreau sa ma mut la filo, eu la comert nu am facut materile: muzica, latina si desen ci doar module. Acum cateva zile am facut cererea iar o data cu ea am predat si media mea de pe Semestrul 1 liceului teoretic, am o medie desteul de buna este peste 8. Ei bine cand am predat media am predato cu tot cu module iar modulele au fost inlaturate(precizez ca la acest profil unde sunt acum si anume comert modulele nu se incheie decat la sfarsitul anului nu pe primul sem).
Dupa ce am facut toate astea mi s-a spus ca trebuie sa dau diferentele deoarece eu nu am facut materile respective(desen, latina si muzica) la liceul tehnic si ele trebuie puse in catalog la profilul unde vreau sa ma mut, mai exact trebuie sa am o medie pentru fiecare materie pe care nu am facut-o.
Acum, Itrebarea este urmatoarea: Sunt dificile diferentele? Cei care v-ati transferat la filo ce ati facut la diferente la muzica, desen, latina? va ascultat sau v-a dat test? ce ati invatat?
Scuzati-ma stiu ca sunt cam evervat, dar am mare nevoie de ajutor va rog.
Ps: sunt clasa a IX -a
Vreau un raspuns concret.
Inca o data va multumesc nespus de mult!

3 răspunsuri:
| Yamaha123 a răspuns:

Pai asa ar trebui

| uply a răspuns:

Eu cand m-am mutat de pe mate-info pe filologie am dat diferente la materiile pe care nu le-am facut pe mate-info(latina) si la cele care aveau un numar diferit de ore:romana,istorie,geografie, desen, latina, engleza, muzica si logica.La cele care au constat si intr-o proba orala, subiectul acela l-am mai scris odata pe foaie.La desen a constat intr-un desen de iarna-plansa,si am mai dat o proba de teorie(pe mine cel putin m-a lasat profesorul sa copiez dintr-o carte, cine stie teorie la desen?).Nu-ti face griji, sunt foarte usoare, o formalitate, si chiar daca sunt mai grele un pic trebuie sa iei doar un 5.Pe mine la latina m-a pus in banca langa o colega careia i-a zis sa m-ajute, deoarece stia ca numai facusem latina pe mate-info.Succes!

| PetSerifu explică:

Va multumesc foarte mult pentru ajutor, eu m-am speriat pentru ca am auzit de la cineva ca acum 4 ani, a vrut tot asa sa se transfere de la liceul tehnic unde sunt eu la cel teoretic insa a dat gres la latina si nu a mai intrat la profilul dorit.
Cand am intrebat-o pe domana Directoare de la liceul teoretic despre diferente mi-a spus ca va fi si o comisie.