| LanGooP a întrebat:

Sunt in clasa a 8-a si maine am Lucrarea Scrisa la Limba Romana iar peste 3 zile am la Matematica. Cam ce credeti ca ar trebui sa invat pentru a lua o nota mai buna? Tin sa mentionez ca la matematica ma mai descurc, un 9 iau, dar la Romana sunt mai zapacit. Multumesc anticipat.

P.S. Funda big grin

Răspuns Câştigător
| UnAnonimFaraNume a răspuns:

Salut Langoop!
Vreau sa-l contrazic pe cel care a zis ca nu poti ingrasa porcul in ajunul craciunului, fiindca eu am putut. Pana ieri as putea spune ca nu stiam nimic la romana, si consider ca pana maine voi sti cam tot.

Cum sa faci asta? E foarte simplu!
Ai telefon, sa stii ca nu e doar pentru a da mesaje de pe el! Invata logic, nu tot ce iti vine la ochi! Ia toate modelele date in ultimul timp, sesiunea speciala, modelul propus; acestea si examenul propriu-zis si sa vezi ca toate respecta acelasi pattern! Invata calumea tot ce tine de genul epic, inclusiv speciile, din asta ne da cel mai probabil. Vezi la fiecare punct cam ce se da si invata-le, ai timp! Primul punct va fi ceva sinonime, al doilea explica rolul cratimei sau a virgulei (invata toate posibilitatile, dureaza mai putin de 20 de minute, sinai 6 puncte asiguate), punctele 3 si 4 vor fi idei principale, sau indici spatio-temporali, moduri de exmpunere, alteva nu prea cred. La punctl 5 e mai complicat, acolo trebuie sa explici cateva propozitii. Acolo ai avea nevoie sa stii rolul punctelor de suspensie sau alte semne de gnul asta ca sa iei punctaj maxim, sau daca e genul liric sa stii bine figurile de stil. La argumentare eu totusi zic ca va fi ceva din genul epic. Pentru subiectul 2 trebuie doar valorile morgologice, functiile sintactice si subordonatele invatate. Ca sa le sti perfect nu iti ia mia mult de 1 ora! Tot ce ti-am zis se gaseste pe net, explicat foarte frumos tot. Trebuie doar sa caut!

E atat de simplu oameni buni, va pot dovedi ca o zi de invatat calumea va poate duce departe. De ce nu aveti mai multa ambitie, ca nu e asa de greu?

| LanGooP explică (pentru UnAnonimFaraNume):

Multumesc frumos! Dar exista o chestie care ma framanta... Eu cred ca anul acesta se va da Genul Dramatic deoarece la simulari nu ne-a dat, deci cred ca va fi OK Daca voi invata genul epic si cel dramatic, o sa imi fie usor. La Subiectul I ma incurc mai usor decat la Subiectul II, deci trebuie sa am mare grija la sinonime si cratima. Drept sa spun, ai foarte mare dreptate in ceea ce priveste invatatul in ultima zi. Eu astazi am invatat destul de mult si cunosc cu 30% mai multe informatii decat in ziua anterioara. Iti multumesc mult si cu acest motiv o sa iti dau funda happy

| Coman_Maryus_1994 a răspuns (pentru LanGooP):

Genu dramatic s-o dat la subiectul de la olimpici.

13 răspunsuri:
| KLiNK a răspuns:

La romana ai grija mai mult la partea a doua. Unde este gramatica. Cel putin eu acolo nu ma descurc extraordinar. Daca va da un text liric foarte probabil punctul 5 (subiectul I) va fi sa argumentam semnificatia versurilor. Daca va da schita sau nuvela nu ne va da sa argumentam apartenenta la specie. Doar apartenenta la genul epic. Invata tot ce ai invatat pana acum (gen liric si tot ce cuprinde, gen epic si dramatic). Incearca si sa inveti lucruri marunte. Lucruri care crezi ca nu se vor da. Nu vei sti niciodata. Bafta maine la examen. Sunt si eu tot a 8-a. Cand se vor afisa rezultatele sa imi spui ce note ai luat big grin

| LanGooP explică (pentru KLiNK):

Ok iti voi spune happy

| LanGooP explică (pentru KLiNK):

S-au afisat rezultatele. Am luat 8.50 la matematica si 8.30 la romana. Daca mai puneam un singur cuvant la compunere luam 9.50 XD

| KLiNK a răspuns (pentru LanGooP):

Felicitari! Eu am luat 8.30 la matematica si 8.20 la romana big grin

| UnAnonimFaraNume a răspuns:

Marius, multa grija! Pastelul s.a dat la simulare, aproape 100% nu se mai da! Invata cat mai bine tot ce tine de genul epic

| Coman_Maryus_1994 a răspuns (pentru UnAnonimFaraNume):

Ok.Mersi.

| Coman_Maryus_1994 a răspuns (pentru UnAnonimFaraNume):

Ok.Mersi. Dar la compunerea de la subiectul 2ce ne-ar putea da?

| UnAnonimFaraNume a răspuns:

E si genul dramatic posibil ca orice altceva, dar stii de ce cred ca nu va fi? Atat la modelul propus cat si la sesiunea speciala a fost genul dramatic, asadar sansele sa fie scad drastic. Eu personal le-am invatat pe toate in caz de ceva, sa fiu sigur ca nu regret dupa aceea.

| Iulio01 a răspuns:

Nu prea poti sa ingrasi porcul in ajunul craciunului.
Cel mai bine ar fi sa inveti genurile liric, epic si dramatic si speciile (fabula,doina,romanul, nuvela, balada, schita, basmul) - din astea o sa ne dea sigur in prima compunere de argumentare.
Si sa mai repeti partile de vorbire si de propozitie - doua exercitii vor fi din ele.
Inca un lucru ar mai fi - subordonatele sa stii sa faci propozitii cu fiecare subordonata.
E foarte usor sa iei un 5-6-7, depinde de ce nota ai nevoie.
Oricum bafta la examene! Si eu tot a 8-a suntwinking

| Coman_Maryus_1994 a răspuns (pentru Iulio01):

Din pastel nun ne da?

| GalaxyDiva a răspuns:

Nu invinuiesc pe nimeni dar toti i-ati recomandat sa invete speciile genului epic si s-a dat liric.Nu aveati de unde sa stiti, dar era bine sa te pregatesti din timpul anului ca sa fii pregatit de orice.