| KnowelsMarilyn a întrebat:

Uite ma intrebam daca ma puteti ajuta si pe mine cu ceva...Trebuie sa scriu o compunere de 15-20 de randuri in care sa redactez o intamplare in timpul calatoriei cu trenul. Aveti idei? Funda.happy

3 răspunsuri:
| Arcani a răspuns:

Poti sa zici asa:
Era odata de mult o familie cu 12 copii.Parintii ca sa nu uite cum ii cheama le-au pus numele dupa lunile anului.Erau Ianuarie, Febroarie.Matie etc.S-au decis sa plece in vacanta cu trenul.
-Mami de ce nu mai vine trenul, mami.
Mama il linisteste pe copil.In cele din urma trenul soseste.In tren oamenii vorbeau:
-De-abia astept sa vina ziua mea.E in Martie.
Copilul:Cine m-a strigat.
Nimeni am zis Martie.
Ma de ce mo tot strigi?
Controlorul venise sa ia biletele.
Ce frumoasa e luna iunie!
Cine m-a strigat.Tu uratule?
Tot tragand de bilet unul dintre copii l-a rupt.Mama a fost nevoita sa il plateasca. Apoi au ajuns la mare.Ce amuzanta a fost calatoria cu trenul!
Poti sa mai adaugi tu ceva.Noroc!

Răspuns utilizator avertizat
| scumpika1998 a răspuns:

Buna! Ai putea sa te inspiri din operele lui Caragiale:Bubico sau Domnul Goe.Ai putea sa fii unul dintre personajele care au fost in tren cu Goe...sau ai putea sa-ti imaginezi ca dormi si visezi ceva uluitor, iar asta sa-ti fie intamplarea din tren....sunt multe idei despre ce ai putea sa scrii! Sper ca te-am ajutat! Spor la scris!