| Sabiina a întrebat:

Vreau sa imi dati niste detalii referitoare la profilele filologie, stiinte sociale. Sau ce profil mi-ati recomanda daca sunt buna la: romana, engleza, biologie, chimie. Nu prea ma descurc la: mate, sport, fizica, geografie, istorie. Funde pentru cel mai explicit raspuns. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| AnaMariaP9 a răspuns:

Poi, materiile la care te descurci si la care nu sunt cam importante atat pentru uman cat si pentru real...la filologie iti trebuie latina, romana, engleza, franceza si putina istorie(cele mai importante) la stiinte sociale ai nevoie de istorie, logica, romana, engleza, franceza, si putina geografie iar la mate info ai nevoie de toate stiintele(chimie fizica biologie mate) dar si de materiile "indispensabile" cum sunt romana sau engleza. Sincer iti recomand stiintele sociale sau filologia pentru ca aici te poti descurca fara materiile de baza de la mate info pe cand la mate-info nu te poti descurca fara materiile de baza de la sociale sau filologie...
p.s. mai ai stiinte ale naturii unde ai nevoie in special de chimie fizica si biologie si putin mate...

2 răspunsuri:
| PrecioussGirl a răspuns:

La stiinte sociale se pune accent pe isto geogra logica romana.
filologia se ocupa cu studierea limbilor ( engl romana franceza la tina)
la geografie, istorie e toceala. nu vad nimic greu in asta.hee hee

| anotimp2 a răspuns:

Sincer, ti-as recomanda filiera: uman - profil: filologie-bilingv engleza, ca sa imbini lb. romana si cu o lb. straina. Iar biologia si chimia iti pot servi mai tarziu in facultate, daca vrei sa dai la medicina.