| Butterfly2110 a întrebat:

Salutare tuturor in curind trebuie sa plec peste hotare dar asta o sa fie inainte de terminarea anului de invatamint undeva 3 saptamini va trebui sa scriu ceva gen o cerere sau altceva?

2 răspunsuri:
| Kriss96 a răspuns:

Trebuie sa faci o cerere, insa vorbeste cu dirigintele mai intai. E posibil sa iti sune parintii ca sa se asigure ca nu minti si apoi sa-ti motiveze absentele, dar cel mai probabil va trebui sa faci o cerere "speciala" deoarece 3 saptamani inseamna 15 zile, iar scutirile de la parinti in general nu acopera mai mult de 10 zile. Depinde si cum e directorul scolii tale. La unele scoli chiar se respecta cu strictete aceasta regula, iar elevii nu pot aduce mai mult de 10 scutiri pe an. De fapt 5 pe semestru. Dar se cumuleaza daca nu le folosesti pe toate. Ai putea sa-ti pui parintii sa sune daca nu vrei sa vorbesti. Si asa nu ar avea de ce sa nu-ti motiveze absentele din moment ce vorbesc parintii.

| musiiic a răspuns:

Eu de fiecare dată când am plecat din ţară, am vorbit cu dirigintele, dar eu am lipsit de la şcoală în jur de o săptămână.
Trebuie să te învoieşti de la şcoală, altfel o să capeţi absenţe, chiar dacă e sfârşitul anului şcolar.
Cel mai bine e să vorbeşti cu domnul dirigintele/ doamna dirigintă!