| SynapseNinja a întrebat:

Salutare! Vă cer o părere cu privire la participarea la un curs de calificare și la un curs de specializare în domeniul construcțiilor. Pe mine mă pasionează extrem de mult domeniul construcțiilor și m-ar bate gândul să mă calific și să mă specializez în acest domeniu.
Ce părere aveți despre cursul de calificare „tehnician în construcții și lucrări publice" și despre cursul de specializare „maistru construcții civile, industriale și agricole"? Se merită să particip la aceste cursuri? După absolvire se găsesc locuri de muncă destule în domeniu? Și cam ce salarii s-ar putea câștiga? Din ce am înțeles, voi fi un fel de subinginer constructor, așa este?
Cum v-am zis mai sus, mă pasionează extrem de mult domeniul. Chestia e că nici nu aș vrea să fiu vreun salahor sau ceva de genu. Cu timpul, poate îmi deschid propria firmă de construcții.
Mulțumesc și nu răspundeți la bătaie de joc.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca esti interesat poti urma unul dintre aceste cursuri.
Si sunt calificari diferite tehnician si maistru iar ambele nu sunt egale cu subinginer, de altfel cred ca nu mai exista de mult aceasta calificare.

| SynapseNinja explică (pentru Ioandelasal):

Cursul ca tehnician în construcții este cursul de calificare, iar cel de maistru în construcții este cursul de specializare. Ca să îl urmezi pe cel de maistru, trebuie să îl faci mai întâi pe cel de tehnician