| MariAsul112 a întrebat:

Va rog foarte mult sa-mi raspunde-ti si mie la intrebari. Cum imi dau seama cand trebuie sa pun: 1)Present Perfect Simple 2)Present Perfect Continuos 3)Past Tense

Dau funda urgent

1 răspuns:
| Adellee100 a răspuns:

Prezentul simplu: afirmativ :
S+Verb+S la pers. a3-a sing.
. negativ:s+ Do/Does+ not + verb
Interogativ.: Do/Does +s + verb
se foloseste pentru situatii permanente ex: You live in this city
te poate ajuta si adverbele de frecventa : ussually seldon cele cu at ___ ex' At times. Cele cu every day week month etc. always sometimes often twice si cele care arata partile zilei dim. seara. la amiaz.
prezentul continu - actiune de scurta durata.Adv de frecventa: at the moment at present etc. forme: afir. S+ he she it +v
neg: S+he she it + not + v
int: he she it + s + v
Iar past tense sunt : simplu continu si perfect nu uita la verbele regulate se pune ed la cele neregulate la prezent continu si simplu asa ramane Funda?