| Gabriel_Razvan_1998_rbrz a întrebat:

Salutare, vreau sa stiu daca merita sa ma las de profesionala. La 14 ani am vrut sa devin bucatar dar salariile au inceput sa fie mici nu iti potri intretine familia. Eu ma gandesc ce o sa fac in viitor. Sunt in clasa a-10-a la profesionala sa ma transfer la seral sa imi termin clasa a-11-a si a-12-a precizez ca daca nu o fac o sa repet clasa a-11-a la seral deoarece clasa a-11-a de profesionala nu se pune ca si clasa de liceu. Nu stiu ce sa fac va rog ajutor.

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Nu, nu merita nici pe departe ceea ce vrei sa faci! Finalizeaza scoala profesionala, obtine-ti certificarea in profesie! Tocmai pentru motivul ca, oricand vei avea nevoie, te poti folosi de calificarea dobandita---chiar si daca vei fi student la vreo facultate(studiile universitare costa!).Si apoi, gandeste-te!--- fie ca vei repeta clasa a 11-a la cursurile liceale de zi, fie ca vei face clasa a 13-a la cursurile liceale de seral inseamna acelasi an "in plus "de studii.

p.s.Ca absolvent a formelor de invatamant preuniversitar "de seral " sau "cu frecventa redusa" risti un examen de bacalaureat in mai multe transe pana ce vei reusi sa-l promovezi caci, vrand nevrand, te vei "contamina" de atmosfera de delasare/nepasare care domina atat colegii cat si profesorii!

| Gabriel_Razvan_1998_rbrz explică (pentru alessia5158):

Nu asta e problema. Dar daca nu te duci pe croaziera ca bucatar ceea ce mici sanse nu castigi bani pierzi sarbatorile pe bani putini uneori in bucatarie nici nu iti primesti tipsul. M-am gandit sa ma aganjez undeva ca ospatar sau ceva. Sa pun bani deoparte si eventual sa fac o facultate. Ca e un salariu bunicel 1500 de lei + tips 40 de lei pe zi + ce mai primesti in fiecare seara de eveniment 200 de lei am fost la 2 evenimente pana acum si am vazut ce se castiga ok. Si un avantaj dupa munca pot sa ma duc cu un prieten afara fiindca nu miros a ceapa cum as mirosi ca bucatar.

17 răspunsuri:
| sweetys a răspuns:

Ca bucatar poti sa faci cursurile IMO ( sau asa ceva) si sa pleci pe vase de croaziera. Se castiga bine.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca faci liceul la seral sunt 13 ani, nu 12 ca la zi!
Deci, ai de facut clasa a XI, XII si XIII - cursuri zilnice, seara dupa 5-6 pana la 9 sau chiar 10.

| Gabriel_Razvan_1998_rbrz explică (pentru Violleta2022):

Si daca fac clasa a-11-a acum la profesionala tot 13 clase ca trebuie sa o repet ca nu se pune ca si clasa de liceu.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Gabriel_Razvan_1998_rbrz):

Da, liceul la seral se face 13 ani!
Aste este litera de lege!
Indiferent ca faci 1 an la profesionala sau 5 ani, daca treci la seral, tot 13 ani de liceu trebuie sa faci!

| Gabriel_Razvan_1998_rbrz explică (pentru Violleta2022):

Pai oricum daca as continua liceul clasa a-11-a si m-as duce la liceu normal tot 13 clase as face. Daca plec acum la seral tot 13 clase fac deci...

| Violleta2022 a răspuns (pentru Gabriel_Razvan_1998_rbrz):

Este simplu de inteles!
Daca termini TOATE cele 12 clase la curs de zi, atunci ai terminat liceul si se incheie povestea. Dai BAC-ul si esti complet incheiat.

Daca renunti intr-a 11-a, sau in mijlocul clasei a 12-a la liceu, cursul de zi si vrei sa te muti la seral, ai de facut 13 clase!

Si ca sa raspund direct intrebarii tale:
DA, daca pleci acum (clasa a 11-a) de la liceu, cursul de zi, tot 13 ani trebbuie sa faci la seral!

| Gabriel_Razvan_1998_rbrz explică (pentru Violleta2022):

Eu nu voiam sa stiu asta nu ai inteles. Oriunde m-as duce la liceu sau la seral tot 13 clase as face. Da eu nu vreau sa mai stau sa iau diploma de bucatari vreau sa ma duc la academia de politie.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Gabriel_Razvan_1998_rbrz):

La orice ACADEMIE sau FACULTATE vrei sa intrii, fara diploma de BAC nu se poate intra!
Ca sa iei dimploma de BAC tebuie sa fii terminat liceul, adica 12 ani la zi, ori 13 ani la seral, indiferent de liceu.
Astea sunte legile Invatamantului in Romania.

| Gabriel_Razvan_1998_rbrz explică (pentru Violleta2022):

Las-o asa ai un cap mare si nu intelegi nimic sincer. Stiu si eu. Nu intelegi. Iti explic ca la prosti. Ori daca continui clasa a-11-a si incep sa fac la zi tot 13 ani fac daca ma las acum si fac la seral tot 13 ani fac. E asa de greu? E asa de greu sa intelegi? Eee asa greu?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Gabriel_Razvan_1998_rbrz):

Ori esti beat, ori esti mai prost, ca am explicat clar:
12 ani faci liceul la curs de zi
13 ani faci liceul la curs seral!
La Academie sau Universitate nu poti intra decat cu medii mari si cu BAC-ul luat! Astea sunt regulile in Romania.

Cu o diploma de bucatar NU poti intra la o academie miliatara, sau de politie! Stiu ca vrei...dar chiar nu se poate!
Roaga pe cineva sa-ti explice, daca nu esti capabil sa intelegi!

| Gabriel_Razvan_1998_rbrz explică (pentru Violleta2022):

Ok. Ma las batut. Ba fato in morti mei nu intelegi ca tot 13 ani fac si la seral si la zi? Daca vreau sa ma duc la zi fac clasa a-11-a de 2 ori daca vreau sa ma duc la seral tot de 2 ori o fac asa ca tot 13 ani fac ok. Asta incerc sa explic in morti mei.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Gabriel_Razvan_1998_rbrz):

Cum spui tu baiete... du-te unde vrei, ca oricum prea departe nu vei ajunge, cu inteligenta asta!

| Gabriel_Razvan_1998_rbrz explică (pentru Violleta2022):

Vorbeste aia care sta pe TPU la 40 de ani si nu stie sa dea un sfat.

| DaniTDCI a răspuns:

Iti dau un sfat, si eu sunt la profesionala, tamplarie, dupa ce termin imi fac un curs de mecanica sau orice altceva imi doresc, cel mai simplu fara sa te complici cu scoala, eu ti-am zis varianta mea, aici depinde de tine dar eu nu m-as complica atat de tare

| Aihao19 a răspuns:

La seral se fac 13 clase, se face deci o clasa in plus, la aceasta forma de invatamant.

| Gabriel_Razvan_1998_rbrz explică (pentru Aihao19):

Oricum as face 13 clase man. Ca clasa a-11-a nu se pune ca si clasa de liceu si chiar daca m-as duce la liceu la zi tot atat as face tot 13 clase.