| Adryan657 a întrebat:

Se mertita sa mergi la facultate in zilele noastre?
Mai ales ca in ultima vreme cei care termina facultatea nu am unde sa lucreze.

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu prea deoarece e cam naspa sa te simti tradat dupa ce ai terminat, aia daca situatia muncii pentru astia cu facultate se imbunatateste merita sigur, in momentul de fata o facultate buna e scoala de soferi cu 4 subcategorii scoase B - C - CE si D e imposibil sa nu gasesti macar pe camion simplu de munca.

| LouLi a răspuns (pentru mgtow):

Asa, si? Ai sa poti face toata viata asta? Sau o sa ai chef numai sa te plimbi cu camionul? happy Daca tie nu ti-a iesit treaba cu facultatea, nu da sfaturi aiuristice.

Da, facultatea e buna, o sa sustin mereu asta. In primul rand este o experienta sociala extraordinara peste care nu are rost sa sari, pentru ca daca nu e facuta la vremea ei, isi pierde tot farmecul.
Doi la mana, si cel mai important, iti ofera totusi o sansa, un inceput de ceva, o idee despre ce ai putea face in viata. E trist, intr-adevar sa fii somer cu facultate, dar e si mai rau sa fii un somer farawinking
In plus, nu te impiedica nimeni sa fii foarte bun in ceea ce faci si sa ajungi chiar tu unul din cei 10 absolventi care au fost aganjati unde si-au doritwinking

Educatia nu a omorat pe nimeni, dimpotriva, i-a format.

| mgtow a răspuns (pentru LouLi):

Nu toata lumea e in stare sa ajunga acolo, de aceea fiecare isi alege un viitor alternativ sau pe placul lui. Daca oricine ar avea facultate tara s-ar duce pe ulei si in plus toti care au studii superioare ajung sa-si dea in cap pentru un post de munca, etc. Un comentariu aiurea ar fi daca as spune sa stea toata ziua acasa fara sa faca nimic.

| mgtow a răspuns (pentru LouLi):

Gandeste-te putin cum e sa dai 3400 LEI pentru 10 examene, e mai scump decat o facultate pretul si poti spune ca e ca si cum ai scos niste studii superioare (chiar daca e legat de soferie), si acolo se castiga binisor ca traim in Romania. Ne dam opinia fiecare aici pe TPU nu ne certam de pomana ca nu are rost.

| LouLi a răspuns (pentru mgtow):

"Daca oricine ar avea facultate, tara s-ar duce pe ulei."
M-ai edificat complet cu privire la conceptiile tinerei generatii despre viata. Nu mai spun nimic, desi as putea sa te combat in multe feluri.

| LouLi a răspuns (pentru mgtow):

Cine spune ca trebuie sa dai bani pentru examene? Cei care nu invata? A, logic happy

| mgtow a răspuns (pentru LouLi):

Ha, si cine invata ce face? Sta cu maciuca in manuta pana cand mami si tati cauta relatii ca sa intre la munca cu studiile realizate... Nu prea sti tu ce inseamna viata dar o sa vezi mai tarziu cine a avut dreptate. La B zici ca e greu ca iti vine o groaza de intrebari dar cand dai si la celalalte + atestatele profesionale se ajunge la acelasi nivel ca un student la facultate.

| danadana28 a răspuns:

Se renteaza mai ales daca inveti. Daca te tin mamica si taticu` pe bani si tu chiulesti la 6 cursuri din 5 pe zi, nu are rost. Si eu zic ca facultatea se face la timpul ei. Si da, poti fi somer, dar nu stii niciodata de unde ti se iveste un loc de munca in domeniu. Acuma, fiecare gandeste in felul lui. Eu cred ca e mai bine sa faci facultate si sa stai in somaj 6 luni sau sa lucrezi o perioada scurta de timp in alt domeniu pana sa iti gasesti locul de munca dorit, decat sa nu faci facultate si peste catva timp sa auzi ca exista locuri in domeniul in care ai vrut tu sa faci facultatea, dar tu nu poti sa te angajezi pentru ca nu ai diploma de licenta. Voi stabiliti care caz e mai frustrant: sa termini facultate si sa stai putin pe tusa sau sa iti dai seama peste cativa ani ca ti-ai ratat toata cariera si, implicit, viata? O alta problema, de mentalitate, e ca a avea facultatea se refera strict la a avea loc de munca de la foarte banos in sus, dar nimeni nu se gandeste la informatiile si cunostintele dobandite.