| gratargratar a întrebat:

Se poate, daca fac curs de asistenta medicala - zic curs, nu 3 ani de facultate, sa ma inscriu ulterior la medicina generala? Daca da, din ce an?

Altfel, facand asistentan generala - 3 ani de facultate, in ce an ma pot inscrie ulterior la MG?

Cred ca cheia este daca asistenta generala facuta la o facultate este egala celeia facute la o alta institutie avizata - care o poate face intr-un timp mai scurt.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri

Răspuns Câştigător
| Miree a răspuns:

Medicina, aşa cum a spus şi Lucian, este o facultate mai " mică " care îţi ocupă 6 ani din viaţă. Plus că trebuie să faci şi rezidenţiat. Dar dacă tot doreşti asistent medical, încearcă să mergi pe asistent generalist. O să fie mult mai bine!

2 răspunsuri:
| gratargratar explică:

Stiu ca medicina este o facultate in sine... eu ma doream un raspuns care sa tina considerare de imprejurarile pe care le-am pomenit.

| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

Medicina Generala e practic o facultate in sine. 6 ani + 3 ani rezidentiat. Exista scoli profesionale/licee din care poti deveni asistent medical. 2-3 ani max. studiile.