| blairelovesmusic a întrebat:

Specimen sau speciment? Unii zic prima variantă, alţii a doua. Care-i cea corectă?

Răspuns Câştigător
| mastadont a răspuns:

Specimen e corect, Nu am auzit pe nimeni să folosească a doua variantă.
Cînd mai ai asemenea dubii cel mai bine e să verifici dicționarul. https://dexonline.ro/definitie/specimen

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Specimen. Cei care spun speciment sunt agramati.

| gabicoo a răspuns:

Tu ești un specimen de Troll! Termenul de "speciment" s-a născut în capul tău sec.

Dă ștergere cont că ai început să ne plictisești!

| Zuzu1991 a răspuns:

Pe cine ai auzit ca nu numai spune speciment dar mai si zice ca e corect, poti sa ii ignori orice afirmatie face, e clar ca bate campii

| NotNamed a răspuns:

Wtf, specimen normal. N.am auzit in viata mea a doua varianta.

| DonEduardo a răspuns:

Prima. Eu nu am auzit de speciment.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A doua variantă tu ai inventat-o. Poate voiau să spună ciment.

| blairelovesmusic explică (pentru anonim_4396):

Cuvintele tale sunt false precum şi creierul tău. Şi nici nu ai bani să cumperi unul. happy

| LG280 a răspuns:

Specimen! Eu nu am auzit de speciment!