| GPingX a întrebat:

Spuneti-mi si mie toate figurile de stil (cu exemple)

Dau funda happy

Răspuns Câştigător
| Jokerashul a răspuns:

Epitetul "Soare stralucitor"
Personificare "Raul plangea la vale"
Metafora "Mama Natura a luat foc"
Hiperbola "Imensitatea nesfarsita a padurii"
Invocatia "Ajuta-ma Doamne!"
Interogatia retorica "Am eu vreun scop pe acest pamant?"
Antiteza "Ea un inger, el un demon"
Enumeratia "Si am vazut animale, oameni, plante, roci "

Astea sunt cele mai importante, celelalte le consider create aiurea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jokerashul):

Le consideri tu aiurea, pentru că nu știi să le interpretezi!

| Jokerashul a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine ma Dolph, vrei sa comparam diplomele de bacalaureat? Ma indoiesc, daca observi dintre toate comentariile am pus cele mai multe si al tau comentariu are legatura cu intrebarea cum ai tu cu bunul simt de a nu judeca oamenii. Daca iti zic ca celelalte chiar nu sunt importante, pentru el sa stie figurile astea este indeajuns, ca nu vrea sa fie critic literar.Sa le pun toate imi lua 30 minute cu tot cu exemple si unele nu le-ar fi folosit sau auzit niciodata, crede-ma! Nu stiu de ce ne place sa criticam si sa ne dam inteligenti sau culti pe internet doar ca sa ne ascundem frustrarea sau esecurile zilnice sau ma rog, poate doar din plictiseala, nu ii dreptul meu sa cataloghez.Nu vreau sa te superi, doar ti-am zis ca nu prea ii moral ce faci si sper sa intelegi.
O zi excelenta iti doresc!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jokerashul):

Nu ne dăm inteligenți, dragă, eu doar ți-am spus. Fiecare interpretează o figură de stil în felul său. Succes!

8 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Bună

Uite aici --->http://www.tpu.ro/......anticipat/

O seară faină

| Planta55 a răspuns:

Epitet(ploi ingandurate) personificare (fulger vorbaret) comparatie (Alb ca laptele) Enumeratie(Albe, rosii, nege, gri)
Repetitie(Albe, albe) Antiteze(noapte luminoasa (asa imi aduc aminte))

| Denisuca21 a răspuns:

Comparatia=straluceste ca soarele
personificare=natura plange
enumeratia=flori, fete si baieti
epitet=fiinta furtunoasa
interogatia retorica= Ce sa fac?
hiperbola=priveam fara de tinta-n sus
intr-o salbatica splendoare

| Briana02 a răspuns:

Epitete ( Marea albastra)
Comparații ( albastru ca marea)
Personificarea ( Tara se îmbracă intr-un palton de zăpada)

| denisaa2002 a răspuns:

Epitet (copil frumos), personificare(vantul canta), enumeratie(cocostarci si randunele), comparatie(vine vine)