| anonim_4396 a întrebat:

Spuneti si mie niste exemple de reflexie in viata de zi cu zi sau de refractie.

Răspuns Câştigător
| gabrielgypps a răspuns:

Teme si iar teme...
ochiul uman percepe culoarea lucrurilor, insa acea culoare este data de reflexia spectrului luminii reprezentat de acea culoare.
o tomata este rosie pentru ca reflecta culoarea rosie,
zapada reflecta tot spectrul si de aceea este alba, iar taciunele nu reflecta nimic, absoarbe tot. asa ca nu are culoare este negru.
cea c e vedem in oglinda zi de zi este reflexia noastra.

Refracţia luminii la interfaţa apă-aer este responsabilă pentru aparenta discontinuitate a formei obiectului din apă. asadar cand introducem un bat in apa ni se pare ca este rupt in loc sa fie drept. curcubeul este alt caz de refractie a luminii.

9 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Reflexie-oglinda, refractie -daca privesti mana ta introdusa in apa adanca
http://ro.wikipedia.org/wiki/Refrac%C8%9Bie
http://ro.wikipedia.org/wiki/Reflexie_optic%C4%83
Nu te-ai obosit deloc sa cauti pe google! Iti facem noi temele!

| Dannyjj a răspuns:

Pai o sa "ne spunem si tie" ca este o tema de casa pe care trebuie sa o rezolvi tu singura, totusi iti dau exemple oglinda reflexie, geamul refractie si mai treci la orele de romana.

| Dannyjj a răspuns:

@Stefiii, Stefiii din oglinda se reflecta lumina, refractie este atunci cand lumina trece de acel mediu de exemplu sticla, apa si asa mai departe.
Uite aici http://www.scritube.com/files/fizica/278_poze/image005.jpg

| Dannyjj a răspuns:

@gabrielgypps curcubeul este dispersia luminii adica descompunerea luminii si nu refractie.

| Dannyjj a răspuns:

@Incubus si la geam se aplica legea de refractie, pentru ca o parte a luminii se reflecta pentru ca dintr-un unghi vezi obiectele reflectate de geam iar o parte a luminii se refracta pentru ca vezi si obiectele de dincolo de geam.
Daca ai un laser poti face acest test in care vei observa ca acel laser trece si de geam(se refracta) dar se si reflecta ca si in oglinda.

| Incubus a răspuns:

Primul este un raspuns eronat si al doilea este bun dar se poate si mai bine(pentru refractie geamul nu este un ex prea bun, grad de refractie mic)un alt exemplu mai bun ar fi o lingura pe fundul unui vas plin cu apa

reflexia se realizeaza cand raza de lumina este reflectata(respinsa sub un unghi calculabil, care nu trece prin obiect(oglinda))
refractia se realizeaza cand raza de lumina trece prin corp dar isi schimba directia sub un unghi calculabil(o raza de lumina care trece printr-un geam sub un unghi de90(raza fata de geam) va fi deviat de 2 ori(odata cand va patrunde in geam, la intrare si a doua oara la iesire)rezulta: linia descrisa de raza la intrare si cu cea descrisa de raza la iesire vor forma doua drepte paralele dar distincte)
(in cazul cu vasul de apa raza este deviata la intrare sub un anumit unghi, daca introduci doar jumatate din lingura in apa vei observa ca lingura pare ca se frange(este indoita) la suprafata apei pentru ca lumina(imaginea)radiata de lingura nu ajunge la ochi sub acelasi unghi in egala masura partea de sus cu partea de jos )
reflexia se petrece cand un corp respinge lumina si refractia cand corpul lasa sa treaca prin el lumina dar ii modifica directia(vectorul), reflexia se petrece la metale care au o proprietate numita luciu metalic si refractia se gaseste la intalnirea a doua substante(elemente sau cum vrei sa le spui)transparente dar de densitati diferite
(aerul-densitate mica
sticla -dens mare dar amandoua transparente

aerul-dens mica
apa -dens mare, amandoua transpar)

refractie se poate realiza si intre zonele aceleiasi substante daca au temperaturi diferite(deci si densitati diferite)ex:vara cand este cald pe strada din cauza bitumului (mici valuri cand privesti in departare(bitumul incalzit de soare incalzeste si el aerul vecin dar inegal din cauza curentilor care apar))

| xSoaked a răspuns:

Fizica!?! Pot sa ma ascund undeva? crying

| Buttercup30 a răspuns:

Reflexie-imaginea ta in oglinda
si refractie-lumina care se refracta din oglinda

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mi-am terminat referatul de mult timp, insa speram la niste idei noi, dannyjj si elianna, multumesc totusi pentru ajutor, e destul de interesant.